SUR AJANS- DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Kobanê Davası kararlarını dair açıklamalarda bulunuyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Kobanê Davası kararlarını değerlendirmek üzere dün toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısından gündeme gelen başlıklara dair açıklamalarda bulunuyor.

Doğan, yeni bir mücadele kavşağında olduklarını belirtti. Bu kavşakta hep birlikte daha güçlü durmaya çağrı yapıyoruz. Herkesi Adana, Diyarbakır ve İstanbul'da buluşmaya çağırıyoruz. Bu dava hukuki değil, siyasidir" dedi.

DEM Parti’nin Diyarbakır buluşmasının adresi Dağkapı olacak. Doğan, Kobane Davası’nda Kürt siyasetçilerin ağır cezalara çarptırılmasına karşı duyarlı bütün güçleri Saat 16:00’da Dağkapı Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptı.

Doğan, "İlk etapta yarın 'herkes için demokrasi' diyerek Adana'da saat 17.00, Amed'de saat 16.00 ve İstanbul'da Esenyurt Meydanı'nda saat 17.00'de bir araya geliyoruz. Gezi'den Can Atalay'a hep birlikte ses çıkarmazsak bizi çok daha zorlu günler bekler. Bu buluşmalara, eşitlik ve özgürlük talebi olan herkesi davet ediyoruz. Bu buluşmalar sürecek. Bizim için bu dava yeni bir mücadele kavşağı" ifadelerini kullandı.

Suçlama konusu yapılan tweet ile olayların meydana gelme tarihinin dahi bir biriyle uyuşmadığına dikkati çeken Doğan, olayın araştırılması için verilen araştırma önergelerinin Meclis'te AKP-MHP oylarıyla reddedildiğini söyledi. Davada yargılanan HDP'lilerin Kobane protestoları sırasında öldürülen insanların "katili" , "müsebbibi" olarak gösterildiğini vurgulayan Doğan, "Ama bakın mahkeme buralardan beraat veriyor. Bu talimatlı ve özel yetkili mahkemeler dahi, hukuku hiç işletmeyen mahkemeler dahi şu haliyle bu bağlantıyı kuramıyor. Bunu delil olarak kullanamıyor. Peki, ne yaptı Erdoğan? Mitinglerde meydanlarda her yerde bugün bu kadar özgürlüklerinden mahrum bırakılan bu siyasetçiler ve partimizle ilgili böyle bir algı yaratmaya çalıştı. Böyle bir siyasi mühendislik yaratmaya çalıştı" diye belirtti.

‘Türkiye’ye kurulan bir kumpas’

Dün görülen davada daha karar tam olarak açıklanmamışken İçişleri Bakanı Yardımcısı Bülent Turan'ın attığı tweete işaret eden Doğan, "İçişleri Bakanı Yardımcısı, henüz mahkeme heyeti salonda alfabetik sırayla kararları açıklarken ve daha A harfindeyken 'Hesabı sorulur demiştik, sorduk. Bu böyle kalmaz demiştik, kalmayacak' diye bir tweet atarak algıya devam etti. Demek ki Kobanî Davası neymiş, hakikaten bir kumpasmış. Ama yalnızca Kürt siyasetçilere ve Türkiye demokrasi güçlerine kurulmuş bir kumpas değil, bizatihi Türkiye’nin kendisine kurulmuş bir kumpas" ifadelerini kullandı.

'Hesap sorması gereken bizleriz'

Davanın siyasi talimatla yürütüldüğünü dile getiren Doğan, "Hesap soracak birileri varsa onlar da bizleriz. Asıl neyin hesabını soracağız? Milyonlarca insan oy kullandı bu siyasetçiler için. Selahattin Demirtaş yalnızca Selahattin Demirtaş değil. Figen Yüksekdağ sadece Figen Yüksekdağ değil. Keza diğer siyasetçiler milyonların iradesidir. Siz milyonlarca insanı iradesiyle ilgili böyle talimatlarla, bazı siyasi partilerin genel merkezlerinde koridorlarında onların talepleriyle kararlar veremezsiniz. Vermemelisiniz" dedi.

'Normalleşmeden bahsedilemez'

Davada yargılanan, ceza verilen ve tahliye edilen isimleri hatırlatan Doğan, "Gültan Kışanak'ın dün tahliye esnasında söylediği gibi, Türkiye'nin tahliyeye değil; daha çok özgürlük, eşitlik, demokrasi ve adalete ihtiyacı var. Bunun sağlanabilmesi için de haksız ve hukuksuz bir biçimde yıllardır içeride tutulan, infazlarını doldurmuş olmalarına rağmen tahliye edilmeyen herkesin o hapishanelerde çıkarılması gerekiyor. Aksine bizim normalleşmeden, yumuşamadan bahsetmemiz mümkün olamaz" diye belirtti.

Siverek hayvan pazarında silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Siverek hayvan pazarında silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı

3 kentte buluşma ve muhalefete çağrı

Verilen kararlara karşı atacakları adımları aktaran Doğan, 3 kentte demokrasi talebiyle buluşmalar gerçekleştireceklerini açıklayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Adana’da Barbaros Mahallesi temsilcilik önünde saat 17.00'de Diyarbakır Dağkapı'da saat 16.00'da ve İstanbul Esenyurt Meydanı'nda saat 17.00'de bir araya geliyoruz. Buradan bu çağrıyı yineliyorum; bu sesi hep birlikte yükseltmezsek itirazımızı birlikte ifade etmezsek Gezi'den Kobanî'ye Can Atalay'dan Kavala'ya tüm eşitsizliklere ve adaletsizliklere karşı ortak ses çıkaramazsak korkarım bizi daha çok zor günler bekler."

Editör: Haber Merkezi