SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, partilerinin Kadıköy belediye eşbaşkan adayları ile seçim çalışmaları kapsamında Kadıköy Meydanı'nda esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Dem Parti Istanbul Ibb

İlk olarak Kadıköy'de bulunan Rıhtım İskelesi'nde kurulan DEM Parti seçim standında bir araya gelen partililer burada seçim şarkıları eşliğinde halaya durdu. Halay esnasında kitleye engel olmak isteyen polis ile kitle arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Polisin engelleme girişime tepki gösteren partililer ardından halaya kaldığı yerden devam etti.

İBB adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’nin seçim standının önüne gelmesiyle alanda büyük bir coşku havası oluşurken, adaylar alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Adaylar stant önünde kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

DEM Parti’den gözaltı ve tutuklamalara tepki DEM Parti’den gözaltı ve tutuklamalara tepki

‘İstanbul’u emeğin kenti yapacağız’

İlk olarak söz alan Murat Çepni, İstanbul’u emeğin kenti yapacaklarını vurgulayarak, “Bize dayatılan seçeneklere mecbur değiliz. Bizler onurlu Kürt halkı olarak, Aleviler, kadınlar, gençler, emekçiler olarak zafere kilitlenmiş durumdayız. Biz barikatları yıka yıka buraya geldik ve bütün barikatları yıkacağız. Halkımızın alın teri ve emeğiyle İstanbul’ kazanacağız” dedi.

‘İktidar yargıyı bir silah olarak kullanıyor’

Ardından, cezaevinde bulunan tutsak Kürt siyasetçileri selamlayarak konuşmasına başlayan Meral Danış Beştaş ise, "Bu iktidar rehin politikasını hiç terk etmedi. Kürtlere, Alevilere, sosyalistlere, muhaliflere, 'ben farklıyım ve bu ülkede farklılıklarımla yaşamak istiyorum' diyen herkese karşı yargıyı bir silah olarak kullanmayı devam ediyor" dedi.

‘İstanbul’da DEM zamanı’

Kürt halkının seçimlerde iki parti arasında sıkıştırılmak istendiğini kaydeden Beştaş, İstanbul’a en ÇOK DEM Parti’nin yakışacağını vurgulayarak şöyle konuştu: “Seçim sürecindeyiz ve taraf tutmamız dayatılıyor. Biz ne ölümü ne sıtmayı kabul etmiyoruz. Biz özgür yaşamak istiyoruz ve bu yüzden de kendi siyasetimizle, kendi ilkelerimizle seçime giriyoruz. Türkiye’yi erkekler yönetmeye talip biz ise İstanbul’u kadınlar yönetmeli iddiamızı en yüksek sesle söylüyoruz. Kadınların yaşam alanlarını daraltan, kadınları öldüren cani ve katilleri serbest bırakan ve bunlara göz yumanlara izin vermeyeceğiz. Biz kadınların kendisini güvende hissedeceği bir İstanbul’u inşa edeceğiz. İstanbul’a DEM, DEM’e İstanbul yakışır. İstanbul’da dem zamanı diyeceğiz.”

Ardından konuşan partilerinin Kadıköy belediye eşbaşkan adayları Nimet Çelebi ve Veysi Eski ise, Kadıköy’ü, demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir paradigma ile yöneteceklerinin altını çizdi.

Ardından Kadıköy sokaklarında esnaf ziyaretine çıkan adaylar, tek tek esnaflarla selamlaşarak sorunlarını dinledi. Adaylara yol boyunca yurttaşlar tarafından büyük bir ilgi gösterilirken, esnaf ve yurttaş tarafından adaylara başarı temennisinde bulunuldu. Ziyaret esnasından yurttaşlar adaylarla sık sık hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: MA