İstanbul ve Ankara’da gazetecilere gözaltı İstanbul ve Ankara’da gazetecilere gözaltı

SUR AJANS- Yüksek Seçim Kurulu’na bağlı (YSK) Iğdır İl Seçim Kurulu, adaylık başvuruları İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Belediye Eşbaşkan adayları Mehmet Nuri Güneş ve Hoşhaber Eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın itirazlarını kabul etti.

İlçe Seçim Kurulu, 26 Şubat’ta her iki eşbaşkan ve İl Meclis üyeliği için başvuruda bulunan 4 kişinin başvurusunu, “katalog suç” iddiası ile ceza aldıkları ileri sürerek, bu nedenle aday olamayacaklarına dair karar aldı. DEM Parti, adayların memnu hakların iadesine dair mahkemeden onay aldıklarını ve yasal olarak adaylık önünde herhangi bir engel olmadığına dair İl Seçim Kurulu’na itiraz başvurusunda bulundu.

Bu gün 15.30’da itirazı değerlendirmek üzere toplanan kurul, Güneş ve Kartal başvurusu kabul etti. İl Seçim Kurulu’nun gerekçeli eşbaşkan ve diğer isimlere ilişkin gerekçeli kararı bekleniyor. Kurul kararında, yapılan düzenlemelere atıfta bulunarak, herhangi bir suç iddiası ile ceza alan ve bu cezayı infaz eden kişinin daha sonra “memnu hakların iadesine” dair mahkeme kararı alan herkesin aday olabileceğine işaret ederek, başvuruyu kabul etti.

Editör: Haber Merkezi