SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Süryanilere yönelik 15 Haziran 1915 tarihinde başlatılan Seyfo Katliamı’nın 109'uncu yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.  “Seyfo’nun 109. yılında Süryani halkının acısını paylaşıyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada, Anadolu ve Mezopotamya topraklarının tarih boyunca dünya kültürüne ve sosyal gelişimine önemli katkılar yaptığı, zaman zaman farklı halklara ve kültürlere yönelik yaşanmış acılara ve insanlık suçlarına tanıklık ettiği belirtilerek, Süryanilerin de bu halklardan biri olduğu kaydedildi.

Nüfuslarının büyük bir bölümünün katledildiği katliamı Süryanilerin kendi dillerinde "kılıç" anlamına gelen "Seyfo" olarak andığı hatırlatılan açıklamada, 15 Haziran 1915 tarihinin Süryanilere uygulanan katliamın başlangıç tarihi kabul edildiği vurgulandı. Katliam sonrası Süryani nüfusunda yaşanan azalmaya dikkat çekilen açıklamada, "20. yüzyılın başlarında bu topraklarda 500 binin üzerinde Süryani yaşamaktayken 1915 yılında başlayan ve 1924 yılına kadar devam eden katliamlar ve zorunlu göçler sonucunda nüfusun üçte ikisi yok edilmiştir. Sonrasında da devam eden baskılar ve asimilasyon politikaları sonucunda Süryani dili, kimliği ve kültürü yok olma noktasına gelmiştir. Süryanilere ait yüzlerce kilise ve manastır tahrip edilmiş, kurum ve şahıslara ait çok sayıda taşınmaz mülke el konulmuş, yerleşim yerlerinin adı değiştirilmiş ve Süryanice eğitim veren okullar kapatılmıştır. Bu baskıcı uygulamalar nedeniyle geri kalan nüfusun çoğu yurtdışına göç etmeye mecbur bırakılmıştır. Günümüzde ise Türkiye'de yaşayan Süryani nüfusu 20 binlere kadar gerilemiştir" diye belirtildi.

Yüzleşme talebi

Suda kayboldan 3 kişiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı Suda kayboldan 3 kişiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı

Yüzleşme için daha önceki katliam ve soykırım örneklerinde atılan adımlara işaret edilen açıklamada, "Dünyadaki örneklerden de biliyoruz ki, insanlık suçlarını lanetlemek ve hakikatlerle yüzleşmek toplumsal barışın inşasında, vicdan ve adalet duygularının gelişmesinde son derece önemli adımlardır. Süryani halkının talebi ve beklentisi de samimi bir yüzleşmenin gerçekleşmesidir. DEM Parti Halklar ve İnançlar Komisyonu olarak, Süryani halkının Seyfo (kılıç) ile yüzleşme talebinin talebimiz olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Seyfo'nun 109. yıl dönümünde Süryani halkının acısını paylaşıyor, hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz" denildi.

Editör: Haber Merkezi