Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van İl Örgütü 2’inci Olağan Kongresi’ni kentte bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirdi. Kongreye, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi  (TJA), İnsan Hakları Derneği (İHD),  Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Van Hakkari Tabip Odaları Birliği, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği (ÇEVDER), DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan,  Van Milletvekili Pervin Buldan ve DEM Parti belediye eşbaşkan adayları ile binlerce yurttaş katılım sağladı.

 Yöresel kıyafetleri ve DEM Parti bayraklarıyla kongreye katılan kitle salon önünde halaylar çekerken, DEM Parti Van Gençlik Meclisi “İmralı’ya 1000 mektup” kampanyası masası açarak imza topladı.

Kongre, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Buldan: Bir bütün olarak bu sürecin üstü örtüldü

Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’ Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’

Kongrede ilk olarak konuşan DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan, Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için başlatılan açlık grevi ve yürüyüşlerin devam ettiğini belirterek “Eylemde yer alan bütün arkadaşlarımıza selamlarımız gönderiyoruz. Bu eylemler mutlaka başarıya ulaşacaktır. Sayın Öcalan’a yönelik tecrit politikası devam ediyor. Tecrit bir insan hakları suçudur. 3 yıldır Öcalan’dan hiçbir haber alınmamaktadır. Aile ve avukatlarının görüşüne izin verilmiyor. Bu ülkede insan hakları ve adaletten bahsedenler şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri gerekiyor. 2013-2015 yılında gelişen çözüm sürecinde Öcalan’ın rolünü unutmamak gerekir. Sonunda iktidar tarafından masa devrildi ve Sayın Öcalan'a tecrit uygulandı. Bir bütün olarak bu sürecin üstü örtüldü. Bu ülkeye barış gelecekse eğer Kürt sorunu çözülmeden, demokrasiden bahsedemeyiz. Sayın Öcalan üzerindeki tecridin derhal kaldırılması gerekir” dedi.

'Van'da halk kazanacak'

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti’nin Van’da tüm belediyeleri alacağını belirten Buldan, “Seçim yaklaşıyor bu bir fırsattır ve biz de bu fırsatı değerlendireceğiz. Van’da 14’e 14 yapmak için elimizden geleni yapacağız. Herkesin gözü Van’da, kim kazanacak diyorlar. Şimdiye kadar kim kazanmışsa bundan sonrada o parti kazanacak. DEM Parti kazanacak, biz kazanacağız, halkımız kazanacak. Her yerde aday çıkaracağız ve her alanda gücümüzü göstereceğiz” diye konuştu.

Doğan: 3'üncü yol siyasetinde ısrarcıyız

Daha sonra konuşan DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan ise, yerel seçimlerin önemine dikkat çekti. Doğan, “Önümüzdeki yerel seçimleri sadece bir seçim olarak ele alamayız. Neden bu seçim önemli? Yıllarıdır bu topraklarda büyük ve onurlu bir mücadele veriliyor. Kayyımlara karşı bir mücadelemiz var. Herkes sandıklara gidip oylarını kullanmalı. ‘Ben oy versem de, vermesem de bir oyla bir şey olmaz’ demeyin. Bir oyla çok şey değişeceğine emin olun. Wan’da gücümüzü daha çok yükseltmek için yerel seçimlerde sandığa gidip oyumuzu kullanalım. Seçimlerde öyle bir ses çıkarmamız gerekiyor ki bir daha kayyımlar bu topraklara gelemesin” ifadelerini kullandı.

‘Özgürlük, eşitlik, demokrasi ve bir arada yaşamak için 3’üncü yolda buluşabiliriz’

3’üncü yol siyasetinde ısrar ettiklerini belirten Doğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “3’üncü yol siyaseti, ezilenlerin ve kadınların ortak mücadelesidir. Özgürlük, eşitlik, demokrasi ve bir arada yaşamak için 3’üncü yolda buluşabiliriz. 3’üncü yol siyaseti bugünün meselesi değil, yıllardır mücadelesi verilen bir yaşam modelidir. Bu yüzden kıymetli ve değerlidir. DEM Parti bugün bu toprakların halklarına özeleştiri veriyorsa bu 3’üncü yol siyasetinin getirdiği bir ret kabul ölçüsüdür. 3’üncü yol Ortadoğu'da ve bu ülkede ortak yaşamanın ortak garantisidir. 3’üncu yo siyaseti Sayın Öcalan’ın bir arada yaşam ve eşit koşullarda yaşamın zeminini sunuyor. Bu yaşamın oluşması için halkımızın sandıklara gidip oylarını kullanmasını istiyoruz.”

Konuşmaların ardından tek liste ile yapılan seçimde, DEM Parti Wan İl Eşbaşkanlığı'na Gülşen Kurt ile Mehmet Veysi Dilekçi seçildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz