Diyarbakır Büyükşehir eşbaşanları “Türk Bayrağı kaldırıldı” haberlerini yalanladı Diyarbakır Büyükşehir eşbaşanları “Türk Bayrağı kaldırıldı” haberlerini yalanladı

SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetici ve üyelerine yönelik olarak İstanbul ve Diyarbakır’da yapılan polis operasyonlarında gözaltılar yaşandı.

İstanbul’da yapılan ev baskınlarında DEM Parti Gaziosmanpaşa İlçe Örgütü Yöneticisi Doğu Yılmaz ile parti üyesi Süleyman Turgut gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 2 isim İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Diyarbakır’da ise aralarında DEM Parti Gençlik Meclisi üyelerinin de olduğu çok sayıda genç yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında kent merkezi ve bazı ilçelerde polislerce ev baskınları yapıldı. Bu baskınlarında gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: “ Mert Figen, Oğuzhan Azbay, Ferhat Vural, Hebun Doğri, Canan Akan, Arda Eryılmaz, Baran Tarhan, Delil Güneşli, Berfin Subaşı, Muhammed Kahraman, Ferhat Çiçekli, Abdullah Arşimet, Eyüp Hekimoğlu, Cengiz Kazıcı ve Murat Sönmez.”

Polislerin arama yaptıkları evlerdeki eşyaları dağıttığı belirtilirken, gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.

Gözaltına alınanlar hakkında bir günlük avukat kısıtlılığı getirilmesinin yanı sıra soruşturma dosyasına da kısıtlama getirildiği öğrenildi.

Kaynak: MA