Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dil ve Kültür Komisyonunun hazırlığını yaptığı 21 Şubat Dünya Anadili Günü programı belli oldu.

Komisyonun Eş Sözcüleri Cemile Turhanllı ve Heval Dilbihar imzası ile yayınlanan program kapsamında Bölge illeri ve Batıdaki kentlerde 18-21 Şubat tarihleri arasında yürüyüş, kutlama, basın açıklaması ve panel yanı sıra bir dizi etkinlik düzenlenecek. Yapılan programın ilk gününde tüm evlerde, sokaklarda, işyerlerinde Kürtçe şarkılar yüksek sesle dinlenecek, Kürtçeyi korumaya ve konuşmaya yönelik kısa konuşmalar yapılacak ve çekilecek videolar sosyal medyada paylaşılacak. Bu çalışmayı il ve ilçe örgütleri örgütleyecek ve takip edecek.

Anadil yürüyüşü

DEM Parti 19 Şubat’ta ise Van’da anadil yürüyüşü düzenleyecek. Bunun yanı sıra 20 Şubat’ta ise Siirt, Mardin, Şırnak, Antep, Urfa, Bingöl, Dersim, Elazığ, Hakkari, Muş, Bitlis, Ağrı, Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum ve ilçeleri, 21 Şubat’ta ise Diyarbakır, Batman, Cizre, Mardin ve ilçeleri; Maraş, Malatya, Edene, Mersin, Antalya, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Balıkesir, Ankara ve Konya’da yürüyüş, broşür dağıtımı ve çeşitli etkinlikler yapılacak.

Dövizler ile protesto edilecek

Kampanya kapsamında 21 Şubat’ta kadar DEM Parti milletvekilleri anadil hakkı ve buna dair ihlallere ilişkin tüm bakanlıklara önergeler verecek. 20 Şubat’ta aynı zamanda yapılacak Meclis grup toplantısında ise anadil ve Kürtçe üzerine konuşma yapılacak. Toplantıda aynı zamanda Kürtçe dövizler ile tepki gösterilecek. Aynı gün sanal medya mecralarında saat 21.00’da hastag çalışması yapılacak. 21 Şubat’ta Kürtçe bilen milletvekilleri genel kurulda söz alarak Kürtçe ve Zazaca konuşmalar yapıp anadilde eğitime dikkati çekecek. Aynı zamanda milletvekilleri, genel kurulda Kürtçe, Süryanice ve Arapça dövizler açacak.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Çandar: Halk iradesine saygı duyun DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Çandar: Halk iradesine saygı duyun

Tüm etkinlikler Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve diğer kurumlar ile ortaklaşa yürütülecek. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz