SUR AJANS- Yerel seçimlerde Bitlis’te kurulan sandıklardan AKP, 198 farkla DEM Parti’nin önünde çıkarken, 2 bin 18 oy geçersiz sayıldı. Merkez ilçe ve il seçim kurullarına bulunduğu itirazları reddedilen DEM Parti, itirazını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşıdı.

Bitlis ve itirazların geliştiği diğer merkezlere ilişkin bugün toplanan YSK’nin açıklayacağı kararlar merakla beklenirken, DEM Partililer kentte açıklama yaptı.

Açıklama parti milletvekilleri Hüseyin Olan, Beritan Güneş ile Kamuran Tanhan da yer aldı.

Kent halkına seslenen Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, din adına siyaset yapan iktidarın seçimlere hile karıştığını söyledi.

Diyarbakır otobüsü Mersin’de kaza yaptı: Yaşamını yitiren 10 kişinin isimleri belirlendi Diyarbakır otobüsü Mersin’de kaza yaptı: Yaşamını yitiren 10 kişinin isimleri belirlendi

Tanhan, “Bu gelenekten gelen belediye başkanları ise utanmadan mazbatalarını aldılar ve belediyeye çöktüler. Bunun başka bir ifadesi olamaz. Halkın iradesini çalmak dinen ahlaksızlıktır, kanunen suçtur. AKP’nin ikinci olduğu illerde yapılan itirazlar, seçim kurulları tarafından kabul edildi. Diğer tüm fikirleri, düşünceleri yok sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Biz bu şartlarda seçimi girdik” ifadelerini kullandı.

'Bu işin peşini bırakmayacağız'

Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan ise, bir araya geldiği kent sakinlerini devam eden süreç hakkında bilgilendirdi.

İlçe ve il seçim kurullarına yaptıkları itirazların reddedilmesi üzerine YSK’ye başvurduklarını dile getiren Olan, “Arada az bir fark var. Bu işin peşini bırakmayacağız. Biz inanıyoruz ki Bedlîs halkı iradesine sahip çıkmıştır. Oy çoğunluğunu almıştır. Ancak sadece seçim günü gelip oy kullanan insanlar var. Bu insanlar ne yazık ki bu şehrin kaderini belirliyorlar. O anlamda kentimize sahip çıkalım, irademize sahip çıkalım” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi