Dem Parti Savur adayları: İlk hedef genç göçünün önüne geçmek Dem Parti Savur adayları: İlk hedef genç göçünün önüne geçmek

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), hafta sonunda 31 Mart yerel seçimlerinde aday gösterilecek isimlerin belirleneceği halk oylamasına hazırlanıyor. Diyarbakır’da, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerindeki eşbaşkan aday adaylarının yarışacağı halk oylaması tarihi 14-15 Ocak. DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanları Abbas Şahin ve Pınar Sakık Tekin, tüm delegeleri oylamaya çağırdı. 

'Ön seçimi sahiplenelim'

İlk tur halk oylamasının 14 Ocak Pazar günü yapılacağını belirten İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, yeterli çoğunluk olan 50+1 sağlanmadığı takdirde ikinci tur seçiminin Pazartesi günü yapılacağını kaydetti. İkinci tur seçiminin ilk ikiye yerleşen adaylar arasında olacağını ifade eden Şahin, "Halkımıza ve delegelerimiz bu ön seçimi sahiplenerek kayyım rejimine gereken cevabı versin" dedi.

‘Delegeleri oy kullanmaya davet ediyoruz’

İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin ise, "Ön seçimin ilk turunu 14 Ocak'ta sabah 09.00'da başlayıp 17.00 gibi seçimi bitirmeyi düşünüyoruz. Bütün delegelerimizi de bu duyarlılıkla ön seçime çağırıyoruz. Ön seçimde bu demokrasi şölenini gerçekleştirirken, demokrasi şöleninin hayat bulması için bütün delegeleri oy kullanmaya davet ediyoruz" çağrısı yaptı.

Siirt’te son durum

Siirt’te DEM Parti’nin hazırlıkları sürüyor. Merkez belediye için 6’sı kadın 13 erkek halk oylamasında yarışacak. Kurtalan ilçesinde ise 5 kadın ve 13 erkek yarışacak. Siirt merkezde 2 bine yakın, Kurtalan’da ise 600 delege oy kullanacak. DEM Parti İl Seçim Komisyonu Eşsözcüsü Eşref Tekin, merkezde oy kullanılacak yerin Alyans Düğün Salonu olduğunu belirtti. Tekin, Kurtalan’da ise Beyaz Saray Düğün Salonu’nda oy kullanımının olacağını ifade etti.

‘Demokrasi için oyumuzu kullanalım’

Tekin, “Aday adaylarımıza 5 ila 10 dakika arasında bir konuşma süresi vereceğiz. Bunun yanı sıra hasta olan ve sandığa gelmesi zor olan hastalarımıza da yardımcı olacağız. Hazırlıklarımızı tamamladık. Kayyımın gaspçı politikasına karşın hep birlikte başaracağımızı göstermek için sandıkta olalım. Demokrasi için oyumuzu kullanalım” çağrısı yaptı.

  

Kaynak: MA