Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri Yüksel Mutlu ve Mahfuz Güleryüz, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in korumalarıyla Cuma Namazı esnasında bir cami imamına yönelik gerçekleştirdiği şiddete dair “İmama yönelik gerçekleştirilen çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz” başlıklı bir açıklama yayınladı.

Tarih boyunca din insanlarının toplumlar tarafından saygı gördüğü ve din insanlarının egemenlerin denetimi altına girmediği belirtilen açıklamada, dönem dönem iktidar odaklarının hedefi oldukları aktarıldı. Açıklamada, “Buna karşın şimdiye kadar başta coğrafyamız olmak üzere dünyanın hiçbir yerinde bir din insanı görev yaptığı mabedin içinde bir devlet yetkilisi tarafından fiziksel şiddete ve hakarete maruz bırakılmamıştır” denildi.

Metin Kahraman, konser yasağına dava açacak Metin Kahraman, konser yasağına dava açacak

‘Kaymakam Akeller görevden alınmalı’

Cumhuriyet’in yüz yıllık tarihi boyunca din-devlet ilişkileri açısından birçok olumsuz örnek yaşandığı kaydedilen açıklamada, “Tarihsel bellek, devletin dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasının deneyimleri ile maluldür. Bununla birlikte, böylesine çirkin bir saldırının gerçekleştiğine tanık olmadık. İmamı kendi memuru olarak gören ve asgari bürokratik kuralları dahi yok sayan Kaymakam Burak Akeller’in yetkililer tarafından derhal görevden alınmasını ve tüm kamuoyundan özür dilemesini bekliyoruz. İtibarı lükse, şatafata sığdırmış olan Diyanetin bu konudaki sessiz tutumunu da halklarımızın takdirine bırakıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “İktidar bilmelidir ki; imamlar tüm devlet yapısıyla yıllardır şekillendirmeye çalıştıkları itaatkar memurlar değildir” vurgusu yapıldı.

Kaynak: MA