SUR AJANS- Asker ve polislerin seçmen olarak taşındığı Bitlis merkezde, 31 Mart'ta yapılan seçimlerde AKP 8 bin 900, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ise 8 bin 702 oy aldı. Taşımalı seçmenlere rağmen fark 188 olurken, seçim sonuçlarını tersine çevirebilecek 2 bin 18 oy geçersiz sayıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bitlis İl Örgütü'nün tüm oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na yaptığı başvuru reddedildi. DEM Parti milletvekilleri Ceylan Akça, Beritan Güneş ve Hüseyin Olan, bunun üzerine adliyeye geçti. Çok sayıda yurttaş da vekillere eşlik etti. DEM Parti, itirazın reddedilmesi üzerine Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuru yaptı.

'Hukuksuz bir karar'

DEM Partililer seçim kurulunun kararını da protesto etti. DEM Parti Milletvekili Hüseyin Olan, korucu ailelerinin seçim günü kent merkezine taşındığını ifade etti. Olan, "Seçim günü çeşitli hilelere başvurdular. Silahla sandıkların olduğu sınıflara girdiler, sandık üyelerine baskı yaptılar. Daha seçim bitmeden mevcut belediye başkanının seçimi kazandığını söyledi. Bu aynı zamanda bir suçtur, algı yaratmaktır" diye konuştu.

Hak savunucularının raporu: Kapasite aşıldı, tahliye engellendi Hak savunucularının raporu: Kapasite aşıldı, tahliye engellendi

Bazı kentlerde iktidarın başvurularının kabul edildiğini ancak kendilerinin başvurularını reddedildiğini ifade eden Olan, "Bu çifte standarda bir an önce son verilmeli. Bu hukuksuz bir karardır. Gerekli bütün yerlere başvuracağız” diye belirtti.

‘AKP sandığa gömüldü’

DEM Parti Bitlis Belediye Eşbaşkan adayı Nezir Karabaş ise, "Bitlis halkının seçmen olduğu her sandıkta AKP sandığa gömüldü. Fakat taşıma seçmenin olduğu yerlerde ise AKP öne geçti. Ama AKP çoğu yerde olduğu gibi burada da kazanmaya çalıştı. Bu yetmedi. Emniyet güçlerinin yığıldığı sandıkta onlarca geçersiz oy çıktı. Bugün Beş Minare ve Hüsrev Paşa mahallerinde her sandıkta 30, 40’a yakın oy geçersiz sayıldı. Bu seçimi AKP almadı" şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi