SUR AJANS- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını makam odasından indirdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Tatvan Belediye Eş Başkanı Mümin Erol’dan açıklama geldi.

31 Mart yerel seçimlerinde halkın yetki verdiği DEM Partili Tatvan Belediye Eş Başkanı Mümin Erol Nisan ayında mazbatasını alarak göreve başladı. Mazbata sonrası partililerle birlikte belediye binasına giden Erol makam odasına geçti, bu sırada odada asılı duran Erdoğan fotoğrafını indirdi. Görüntülerin sosyal medyada yer alması üzerine Adalet Bakanlığı Mümin Erol hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Fotoğraf indirme ve Adalet Bakanlığının soruşturmasına yanıt veren Tatvan Belediye Eş Başkanı Mümin Erol, son iki gündür fotoğraf indirme üzerinden fırtına koparıldığını söyledi.

Diyarbakır ve Mardin yangının haberini 4 yıl önceki 'rapor' vermiş Diyarbakır ve Mardin yangının haberini 4 yıl önceki 'rapor' vermiş

Whatsapp Image 2024 06 07 At 21.05.42 (1)

‘Usulüne uygun bir şekilde indirdik’

Erol şunları söyledi, “Sayın adalet bakanlığı devlet düşmanlığı yaptığımıza varan açıklama yaptı. Hangi kanununuzda belediye başkanı odasında bir siyasi partinin genel başkanının fotoğrafının bulunması zorunlu kılınıyor. Şayet bu fotoğrafın makam odasında bulunmasını çok istiyor isek, lütfen buna ilişkin bir yasa çıkarın. Hepimizin hukuk kurallarına bağlı olmamız gerekir. Kendi yorumlarımızı kanun gibi kimse ortaya koymasın, böyle bir şey yok. Biz o gün Sayın Cumhurbaşkanının fotoğrafını çok saygılı ve ölçülü bir şekilde, bir siyasi parti genel başkanı olması nedeniyle usulüne uygun bir şekilde indirdik ve çekmecede koruduğumuz bir şey” dedi.

‘Kanun çıkarsa usulüne uygun asarız’

Erol şöyle devam etti, “Tatvan halkı en yakın rakibine 18 bin fark attı ve bizi belediye başkanı olarak kabul etti. Halkımız ile birlikteyiz, inanılmaz yolsuzluklarla karşılaşıyoruz. Bize hakaret eden her kimse hukuk içinde hesabını soracağız. Biz Cumhurbaşkanına hakaret amaçlı bir şey yapmadık. Bu zorunluluğu kimse bize dayatmasın, kanun çıkarsa usulüne uygun bir şekilde asarız. Zorunluluk olmadığı için asmadık, makam odamda partimin eş genel başkanlarının fotoğrafları da yok. Biz seçilir seçilmez hiçbir siyasi parti üyesi gibi davranmayacağımız deklare ettik. Biz Tatvanlıların partisiyiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi