Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mersin Milletvekili Ali Bozan, AKP’li Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak’ın 31 Mart yerel seçimleri öncesi Akdeniz ilçesine seçmen taşıdığını belirtti. Bozan, bu iddialarını somut belgelerle ortaya koydu. Ancak AKP’nin seçmen taşıma usulsüzlüğüne rağmen, AKP Mersin Milletvekili Ali Kıratlı Meclis'te DEM Parti’nin Akdeniz ilçesine 5 bin 500 seçmen taşıdığını iddia etti.

DEM Parti, Kıratlı’nın iddialarına ilişkin Mersin İl Örgütü binasında açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Mersin Milletvekili Ali Bozan, AKP’nin taşıdığı seçmenlere yönelik İlçe Seçim Kurulu’na (YSK) yaptıkları itirazlara kurulun ret kararı verdiğini hatırlattı. Bozan, bu ret kararının ardından partilerinin YSK'ye yapacağı itiraz öncesi AKP’li Kıratlı’nın Meclis’te DEM Parti’nin ilçeye 5 bin 500 seçmen taşıdığı iddiasını ortaya attığını hatırlattı.

Kıratlı’nın iddiasının ardından parti olarak, AKP’nin herhangi bir itirazının olup olmadığına ve girişimde bulunup bulunmadığına dair bir çalışma başlattıklarını ifade eden Bozan, seçmen taşıma ve buna karşı herhangi bir itirazın olmadığı bilgisini aldıklarını paylaştı.

DEM Parti o ilde de aday çıkardı DEM Parti o ilde de aday çıkardı

Evine bayrak astı

AKP’nin ilçedeki seçmen taşıma usulsüzlüğüne karşı yaptıkları itirazların reddedilmesinden sonra AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın, seçmen taşıdığı tespit edilen akrabasının evine bayrak astığını dile getiren Bozan, bayraklı evin bulunduğu fotoğrafı göstererek; “Bugüne kadar tüm usulsüzlükleri ‘vatan, millet, Sakarya’ edebiyatıyla örttükleri gibi, seçmen taşıma usulsüzlüğünü de bayrakla örttüler. Bu fotoğrafa cevap veremeyen AKP’li vekil Meclis’te 'Birliğimizi bozamayacaksınız’ dedi” ifadelerini kullandı.

AKP’li vekilin, “DEM Parti seçmen taşıdı” iddialarını kanıtlamak zorunda olduğunu dile getiren Bozan, “Ya bunu ispat edecek ya da özür dileyip istifa edecek” dedi.

Bozan, tüm bu usulsüzlükleri 31 Mart’ta boşa çıkaracaklarını vurgulayarak, belediyeleri kazanacaklarını söyledi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz