Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) 31 Mart yerel seçimleri için belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerini belirlemek için bugün de birçok merkezde halk oylaması gerçekleştiriyor. Sandık kurulan merkezlerin başında Diyarbakır ve ilçeleri geliyor. İlçelerde halk oylaması başlamadan önce aday adayları kendilerini ve projelerini anlattı. Sonrasında oy verme işlemi başladı.  

20 bin civarında delege akşam saatlerine kadar oy kullanacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı için 4'ü kadın 11’i erkek toplam 15 aday adayı yarışıyor.   

Yenişehir

Diyarbakır Yenişehir ilçesinde İstasyon Meydanı’nda bulunan Kaplan Düğün Salonu’nda sandık kuruldu. Sabahın erken saatlerinde binlerce delege salona akın etti. Solan DEM Parti bayraklarıyla süslendi. İlçe belediye eşbaşkanlığı için 4 kadın ve 12 erkek aday adayı yarışıyor.

Kayapınar

Kayapınar ilçesinde 5'i kadın 16 belediye eşbaşkan aday adayı yarışıyor. Zirve Düğün Salonu'nda kurulan 24 sandıkta oy verme işlemi başladı. 4 bin 500 delegenin oy kullanması bekleniyor.

Bağlar

Bağlar ilçesindeki halk oylaması Geterler Düğün Salonu’nda gerçekleştiriliyor. 5 kadın ve 17 erkek aday adayı için oy kullanılıyor. Burada 3 bin 500 delege oy kullanacak.   

Oy kullanılan merkezler şöyle:

* Kayapınar: Zirve Düğün Salonu

* Yenişehir:  Kaplan Düğün Salonu

* Bağlar: Geterler Düğün Salonu

* Sur: Nilgün Düğün Salonu  

DEM Parti o ilde de aday çıkardı DEM Parti o ilde de aday çıkardı

* Ergani: Taş Kardeşler Düğün Salonu

* Bismil: Dem Parti İlçe Binası

* Silvan: Gold Park Düğün Salonu 

* Çüngüş: Dem Parti İlçe Binası

*Çermik: Dem Parti İlçe Binası  

* Eğil: Dem Parti İlçe Binası

*Kocaköy: DEM Parti İlçe Binası   

* Lice: Dem Parti İlçe Binası  

* Kulp: Dem Parti İlçe Binası  

* Dicle: Dem Parti İlçe Binası

* Hazro: Dem Parti İlçe Binası  

* Çınar: Dem Parti İlçe Binası

Öte yandan birçok kentte öğleden sonra ikinci tur oylamaları gerçekleştirilecek.

Kaynak: MA