Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Diyarbakır’ın Yenişehir ile Urfa’nın Suruç ve Bozova ilçelerinde belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için halk oylaması gerçekleştiriyor.

DEM Parti’nin, 31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır ve ilçelerinde gösterilecek belediye eşbaşkanları ve belediye meclisi adaylarının belirleneceği halk oylaması 14 Ocak’ta yapıldı. Aday adaylarının yüzde 50 artı alamadıkları yerlerde seçimler ikinci tura kalırken, Yenişehir ilçesinde teknik sebeplerden kaynaklı seçim iptal oldu. İptal edilen seçim için delegeler bugün yine sandık başına gitti.

14 aday adayı yarışıyor

Halk oylamasının yapıldığı Kaplan Düğün Salonu, DEM Parti bayraklarıyla süslendi. Delegelerin ilgi gösterdiği seçimde, oy kullanımı için 10 sandık kuruldu. Seçime, 4’ü kadın, 10’u erkek olmak üzere 14 belediye eşbaşkan aday adayı katılırken, delegeler aynı zaman belediye meclis üyelikleri için aday seçiminde bulunacak.

Yüzde 50+1 oy alan aday adayı, belediye eşbaşkanlığı için aday olacak. Adaylar bu orana ulaşmadığı takdirde delegelerden en çok oy alan 2 kadın ve 2 erkek aday adayı bu defa ikinci turda bir kez daha seçime girecek.

Oy verme işlemi başladı

Divan seçimi ve saygı duruşunun ardından oy verme işlemi başladı. Oy kullanma işlemi gün boyunca devam edecek. Saat 17.00’da sandıkların kapanmasıyla oy sayım işlemlerine geçilecek.

Suruç’ta 17 aday adayı yarışıyor

DEM Parti, Suruç ilçesinde belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için halk oylaması yapıyor. Partinin ilçe binasında bulunan Şahin Binici Konferans Salonu'nda yapılan oylamada, 7’Sİ kadın 17 aday adayı yarışıyor. 970 delegenin oy kullanacağı seçimi, DEM Parti milletvekilleri Beritan Güneş Altın ve Adalet Kaya, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Berivan Bahçeci,  DEM Parti ve DBP Parti Meclisi (PM) üyeleri, demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi izledi.

Seçim öncesi divan ve sandık görevlileri belirlendi. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başlayan açılışta, divan başkanı DBP Kadın Meclisi Berivan Bahçeci, seçim ile ilgili bilgilendirme yaptı. Ardından söz alan DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş, yeniden yapılanma çalışmalarını hatırlatarak, ön seçimlerin halkların talebi olduğunu belirti. Ön seçimlerin kayyıma cevap olacağını belirten Güneş, yerel demokrasinin önemine vurgu yaptı.

Ardından söz alan belediye eşbaşkan aday adayları kendilerini tanıttı.

Tanıtımın ardından 5 sandıkta oy kullanma işlemleri başladı. Oy verme işlemleri yoğun katılım ile devam ediyor.

‘Radikal demokrasiyi uygulayacağız’

Urfa'nın Bozova ilçesinde de belediye eşbaşkan adaylarının belirlenmesi için halk oylaması yapılıyor. Partinin ilçe binasında yapılan oylamada, 2 kadın 8 aday adayı yarışıyor. 499 delegenin oy kullanacağı seçimi, DEM Parti Şırnak Milletvekili Zeki İrmez, DEM Parti ve DBP Parti Meclisi (PM) üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi izledi. Seçim öncesi divan ve sandık görevlileri belirlendi. Saygı duruşu ile başlayan açılışta, Şırnak Milletvekili Zeki İrmez konuştu. Halk oylamasıyla belediye eş başkanlarının halk tarafından belirlenmesinin bir ilk olduğunu belirten İrmez, radikal demokrasiyi uygulayacaklarını söyledi. Kayyum uygulamasına dikkati çeken İrmez, "Halkın iradesine karşı bir darbe olarak atanan kayyumları geldikleri yere göndereceğiz" dedi.

DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi

Ardından divan üyesi Mehmet Öner, oy kullanma işlemleri hakkında bilgilendirme yaptı. Sonrasında ise Belediye Eşbaşkan aday adayları sırasıyla kendilerini tanıttı.

Eşbaşkan aday adaylarının kendilerini tanıtmasının ardından delegeler kurulan 3 sandıkta oy verme işlemine başladı. Oy verme işlemi yoğun katılım ile devam ediyor.

Kaynak: MA