Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) 31 Mart yerel seçimleri öncesi adaylarını belirlemek için birçok kentte gerçekleştirdiği halk oylamaları sürüyor. Bazı kentlerde bugün ikinci tur oylamaları yapıldı. İkinci tur oylamalarının yapıldığı bazı merkezlerde kazanan isimler de netleşmeye başladı. 

Şuana kadar gelen bilgiler arasında netleşen ön seçim sonuçları ve aday belirleme kararları şöyle:

Viranşehir

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde dün halk oylaması yapıldı. Ancak yüzde 50'i aşan bir aday olmadı. Bugün Fethi Yıldırım Konferans Salonu'nda ikinci tur oylaması yapıldı.

Kadın adaylardan Dilan Doğan, Ruken Baran lehine adaylıktan çekildi. Böylece seçimin kazananı Ruken Baran oldu. Erkek aday adaylarından Hıdır Oktay ve Fadıl Mendanlıoğlu için yapılan oylamada ise 608 delege oy kullandı. Mendanlıoğlu, oyların çoğunu aldı. Mendanlığlu, eşbaşkan aday adaylarını tebrik ederek, "Birlikte kazanacağız" dedi.

Mersin’in Akdeniz

Mersin’in Akdeniz ilçesinde Şah Düğün Salonu’nda ikinci tur seçimleri yapıldı. 7 sandığın kurulduğu oylamada 833 delege oy kullandı. Erkek aday adaylarından Hoşyar Sarıyıldız 417 oyla, kadın aday adaylarından Nuriye Arslan ise 510 oyla seçimi kazanan isimler oldu. 

Oy sayımında konuşan DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, "Türkiye tarihinde bütün partilere örnek olacak değerli bir iş yapıyoruz. Bu konuda ortaya çıkan her türlü sonuç çok kıymetli" dedi.

Ağrı Diyadin

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde erkek aday adayları ikinci turda yarıştı. İkinci tur seçimlerinde Adnan Doğan 107 oy alarak seçimi kazandı. Kadın eşbaşkan adayı merkezi komisyon tarafından belirlenecek.

Muş Bulanık

Muş’un Bulanık ilçesinde yapılan ikinci tur halk oylamasında Aryan Doğan ve Arafat Kardağı seçildi.

Van Gevaş

Van’ın Gevaş ilçesinde ikinci tur seçimleri yapıldı. Erkek aday adaylarının yarıştığı seçimde Bedrettin Dinçer en çok oyu alan isim oldu. Kadın aday, merkezi komisyon tarafından belirlenecek.

Van Çatak

Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor

Van’ın Çatak ilçesinde seçim ikinci tura kalmıştı. İkinci tur öncesi Ali Osman Baran aday adaylığından çekildi. Seçimi bir diğer aday adayı Reşat Eraslan kazandı. Kadın aday, komisyon tarafından belirlenecek. 

Erzurum Tekman

Erzurum Tekman ilçesinde yapılan ikinci tur seçimlerinde Abdurrahman Sever en fazla oyu alan aday adayı oldu. Kadın aday, komisyon tarafından belirlenecek.  

Elazığ Karakoçan

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde parti binasında ikinci tur seçimleri yapıldı. Aday adayı Cabbar Uğur, oyların çoğunluğunu aldı.

Hakkari

Hakkari merkezde yapılan ikinci tur seçimlerde en yüksek oyu Viyan Tekçe ve Mehmet Sıddık Akış aldı. 

Mardin Derik

Mardin’in Derik ilçesinde ikinci tur seçimlerini Cengiz Temelli kazandı. Derik’te kadın aday adaylarından Songül Özbahçeci dün ilk tur seçimlerinde 380 oyla seçilmişti.

Siirt

Siirt merkezde bin 78 delege oy kullandı. Kadın aday adaylarından Safiye Alağaş 566 oyla, erkek aday adaylarından Mehmet Kaysi ise 585 oyla en çok oyu alan isimler oldu.

Seçim sonrası tüm aday adayları birlikte fotoğraf çektirdi. Sandıkta kazanan adaylar, tüm herkese teşekkür etti. Seçim sonrası delegeler ve aday adayları halaya durdu.

Siirt Kurtlan

Siirt’in Kurtalan ilçesinde 524 delege oy kullandı. Sadiye Aktin 247 oyla, Ali Rıza Bingöl ise 354 oyla seçilen isimler oldu.

Ağrı

Ağrı  merkezde kadın aday adaylarından Hazal Aras dün birinci turda seçilmişti. Bugün erkek aday adayları arasında ikinci tur seçimleri yapıldı. Memet Akkuş, en fazla oyu alan aday oldu. 

Ağrı Patnos

Ağrı’nın Patnos ilçesinde yapılan ikinci tur seçimlerinde en fazla oyu Rojbin Kartal ve Cabir Tozun aldı.

Iğdır

Iğdır merkezde yapılan seçimlerde en yüksek oyu Mehmet Nuri Güneş ve Nejla Kum aldı. 

Iğdır Tuzluca

Iğdır’n Tuzluca ilçesinde erkek aday adaylarının yarıştığı seçimlerin ikinci turunda Yılmaz Korkusuz en fazla oy alan aday oldu.

Kadın eşbaşkan komisyon tarafından belirlenecek.

Şırnak İdil

Şırnak’ın İdil ilçesinde 3 sandıkta 447 delege oy kullandı. İkinci tur oylamasında Doğan Adıbelli 231 oyla en yüksek oyu alan erkek aday adayı oldu. Kadın eşbaşkan adayı daha sonra komisyon tarafından belirlenecek.

Êlih’te seçim ikinci turunda Mehdi Öztüzün bin 753,  Ferhat Ozan Ataca 524 kadınlardan ise Gülistan Sönük bin 361 Gurbet Doğan 856 oy aldı.  Bu sonuçlara göre Êlih’te en fazla oyu alan aday adayı Gülistan Sönük ile Mehdi Öztüzün oldu.  

Bingöl

Bingöl'de ikinci tur ön seçimleri il binasında yapıldı. Delegelerden alınan oylara göre Cuma Karaaslan 168,  Aydın Burçin ise 190 oy aldı. Buna göre en fazla oy alan aday adayı Aydın Burçin olurken, kadın eşbaşkan adayı merkezi komisyon tarafından belirlenecek. 

Bitlis Norşin

Bitlis'in Norşin ilçesinde yapılan seçimde Mehmet Şirin Öncü en fazla oyu alan aday adayı oldu. Kadın aday ise komisyon tarafından seçilecek. 

Bitlis Ahlat

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yapılan seçimlerde Erkan Akbudak en fazla oyu alan aday adayı oldu. Kadın aday ise komisyon tarafından seçilecek. 

Bitlis Hizan

Bitlis'in Hizan Hizan ilçesinde yapılan seçimlerde Kerem Oğur en fazla oyu alan aday adayı oldu. 

Ağrı Doğubayazıt

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan seçimlerde Gönül Öztürk ve Kenan Alkan en fazla oyu alan aday adayları oldu. 

Ağrı Diyadin

Ağrı Diyadin ilçesinde erkek aday adayları yarıştı. Seçimler ikinci tura kaldı. İkinci turda yapılan seçimde Adnan Doğan seçimi kazandı. 

Kadın aday komisyon tarafından belirlenecek.

Erzurum Hınıs

Erzurum'un Hınıs ilçesinde yapılan seçimde Gülser Eren en fazla oy alan aday adayı oldu. Kadın aday komisyon tarafından belirlenecek.

Erzurum Karayazı

Erzurum Karayazı ilçesinde seçimler ikinci tura kaldı. Sadece erkek aday adaylarının yarıştığı ilçede akşam saatlerinde ikinci tur seçimleri de yapıldı. Fuat Tutkun, en fazla oyu alan aday adayı oldu. 

Erzurum Karaçoban

Erzurum'un Karaçoban ilçesinde seçimlerde en fazla oyu alan aday adayı Kazım Erhan oldu. Kadın aday ise komisyon tarafından belirlenecek.

Muş

Muş merkezde yapılan ikinci tur seçimlerinde Sırrı Söylemez en fazla oyu alan aday adayı oldu. Kadın adayın komisyon tarafından belirleneceği öğrenildi. 

Muş Malazgirt

Muş'un Malazgirt ilçesinde en fazla oyu alan aday adayları Gülistan Özel ve Ahmet Kenan Türker oldu. 

Muş Varto

Muş'un Varto ilçesinde Gıyasettin Aydemir ve Gülbahar Kaya en fazla oyu alan aday adayları oldu 

Van Muradiye

Birinci tur seçimlerinin yapıldığı Van’ın Muradiye ilçesinde Barış Yılmaz 39, Hakan Çelik 30 oy aldı. İkinci tura kalan seçimlerde kadın eşbaşkan adayları komisyon tarafından belirlenecek. 

Van Tuşba

Van'ın Tuşba ilçesinde yapılan ikinci tur seçimlerinde en fazla oyu Hanım Akkoş ve Ümit Keser aldı. 

Van Başkale

Van'ın Başkale)ilçesinde ikinci tur seçimleri yapıldı. Seçimlerde en çok oyu Fevzi Caner ve Şengül Polat aldı.  

Ayrıntılar eklenecek...

Editör: Arif Bulut