Edirne F Tipi ceza evinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Edinilen bilgiye göre, Selahattin Demirtaş, babasının cenazesine katılmayacağını avukatlarına bildirdi.  

DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi

Cenaze bugün toprağa verilecek

Tahir Demirtaş’ın cenazesi, defin işlemi için Amed'in Rezan ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü. Cenaze törenine, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DEM Parti milletvekilleri Saliha Aydeniz, Sevilay Çelenk ve Serhat Eren ile partinin il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi yöneticileri, Barış Anneleri, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda kişi katıldı. Demirtaş'ın cenazesi, burada yapılacak dini vecibelerin ardından Sur ilçesindeki Mardin Kapı Mezarlığı’ndaki aile mezarlığında saat 16.00'da defnedilecek.

Tahir Demirtaş’ın taziyesinin, Liceliler Yas Evi’nde kabul edileceği bildirildi.

Dem parti’den açıklama

DEM Parti Genel Merkezi de yaptığı açıklamada, rehin tutulan Demirtaş'ın cenazeye katılmayacağı belirtilerek, “Demirtaş, yassını cezaevindeki hücresinde yaşamak istediğini, bu konuda her hangi bir talepte bulunmayacağını iletmiştir” denildi. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz