DEM Partide aday adaylarının başvuru süresinin son gününde sürpriz bir isim adaylık başvurusu yaptı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan ve yaklaşık 6 yıl Edirne Cezaevinde kalan HDP eski Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Belediye eş başkan adaylığı için başvurusunu yaptı. 

‘Gasp edilen halkımızın iradesini kayyımlardan geri almak için’

KCK Yüksekova davasında 24 siyasetçiye verilen cezalara onama KCK Yüksekova davasında 24 siyasetçiye verilen cezalara onama

Başvuruya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Zeydan, “Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu yaptım.

Partimizi sahiplenmek, halkımıza hak ettiği hizmetleri sunmak, gasp edilen halkımızın iradesini kayyımlardan geri almak için birlikte yola çıktığımız hepsi bir birinden değerli aday adayı arkadaşlarıma başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Abdullah Zeydan kimdir?

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde doğan 49 yaşındaki Abdullah Zeydan, HDP Hakkari Milletvekilliği yaparken, Milletvekilliği dokunulmazlıkları kalktıktan sonra HDP’nin eş başkan ve vekillerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Zeydan tutuklandıktan sonra Edirne Cezaevinde yaklaşık 6 yıl HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ile aynı yerde kalmıştı. Zeydan, infazının tamamlanması ardından 6 Ocak 2022 tarihinde serbest bırakılmıştı. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz