SUR AJANS/ÖZEL

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan ve kentte kendi alanında en büyük mekan olarak bilinen ‘Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nin, aynı zamanda büyük tehlikelere de kapı araladığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde dönemin BDP’li büyükşehir belediyesi, Nisan 2013’te 17 bin dönümlük alan üzerinde ‘Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’ inşaa edilmesi için ihale yaptı.

Kato'ya girişlere 15 gün yasaklama Kato'ya girişlere 15 gün yasaklama

2014 yılında ise dönemin BDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gülten Kışanak’ın katılımıyla ulaşım, kültür, tarih, turizm gibi aralarında ‘Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nin de olduğu 19 projenin temel atma törenini gerçekleştirdi.

Yapımına başlanan bu projeler 2014’teki yerel seçimlerinin ardından 2016 yılındaki kayyım atamaları ile birlikte valilerin eline geçti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nin adı Ekim 2020 yılında dönemin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu tarafından ‘Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’ olarak değiştirildi.

Bugünlerde ise ‘Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nin olası tehlikelere nasıl kapı araladığına dair fotoğraflar ortaya çıktı.

Yeni Foto (15)Yılda yüzlerce etkinlik ile programların yapıldığı ‘Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’ aynı zamanda binleri aşan kitleyi de aynı mekanda toplayabilme kapasitesine sahip.

'Bu kadar insan nasıl çıkacak?'

Tehlike çanlarını çalan görüntüyü haber merkezimize atan bir yurttaş, “Bir etkinlik için gittiğim Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde acil çıkış kapılarının zincirlerle kilitlendiğini gördüm. Çok sayıda insan bu mekana geliyor ve hepsini tek kapıdan girip çıkıyor. Bir yangın, deprem yada acil bir durumda bu kadar insan nasıl dışarı çıkacak? Yangın yani acil çıkış kapılarını neden zincirle kilitlemişler?” notunu paylaştı.

Yeni Foto (16)Yurttaşın attığı görüntülerde etkinlik için sırada bekleyen insanların hemen yanı başında olan kapıların zincirlerle kilitli olduğu görülüyor.

Editör: Haber Merkezi