SUR AJANS- Türkiye Devrimci gençlik hareketinin önder kadrolarından olan ve 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş, İstanbul seçimlerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘Halk içinde ittifak olacağını düşünüyorum’

Deniz Gezmiş’in 77. doğum gününde yerel seçimlerde İstanbul’a ilişkin görüşlerini aktaran Bora Gezmiş; "İstanbul demek Türkiye demek, yerel yönetimi de muhalefet kaybederse iktidarın önünde hiçbir engel kalmayacak. Ben İstanbul seçimlerinde partiler kurmasa da halkın ittifak kuracağına inanıyorum. Bu iktidarın tutumuna karşı tüm cephelerin bir ittifak yapacağını düşünüyorum. Yalnız Kürtlerle değil, halk içinde ittifak olacağını düşünüyorum. Vatandaş paralı asker değil" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali Erdoğan’dan DEM Parti’ye ‘kapatma ve kayyım’ sinyali

‘Biz o günleri yaşadık’

"Deniz Gezmiş yaşasaydı, kendisine en yakın kazanacak adaya oy verirdi" diyen Bora Gezmiş, mevcut hükümetin, 1975 ve 1977 yıllarında kurulan "Milliyetçi Cephe" hükümetlerinden daha baskıcı olduğunu belirterek, “Biz o günleri de yaşadık, hükümet Milliyetçi Cephe döneminde bile bu kadar baskıcı değildi. Siyasi iktidar olarak hükümetteler, bir de yerel yönetimleri de ele geçirilirse önlerinde hiçbir engel kalmayacak" dedi.

‘Herkes geleceğini düşünüp oy kullanmalı’

İstanbul seçimlerinin kritik önemde olduğuna dikkati çeken Gezmiş, "İstanbul demek Türkiye demek, Ekrem İmamoğlu ve CHP kazanırsa hiç bu kadar baskıcı bir rejim olmaz. Ekrem İmamoğlu İstanbul'u kazanırsa, 2028 Cumhurbaşkanlığı seçiminde karşısına kimse çıkamaz. Herkes geleceğini Türkiye'yi düşünüp ona göre oy kullanmalı. Bu çok önemli, özellikle İstanbul çok önemli" ifadelerini kullandı. (Kaynak: ANKA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz