Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de gerçekleşen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz, ölümünün 3'üncü yıl dönümünde Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda bulunan kabri başında anıldı. 

Anmaya, Deniz Poyraz ailesi, İzmir Barış Anneleri Meclisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir milletvekilleri İbrahim Akın, Burcu Gül Çubuk, DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanları Vezan Karabulut, Mehmet Kuruş ile çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaş katıldı.

Fatiha okunarak başlanan anmada saygı duruşunda bulunuldu. Anmada konuşan DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Vezan Karabulut, partilerine ve kadınlara yönelik baskı ve zulümün artarak devam ettiğini vurguladı. Deniz Poyraz'ın katledilmesinin politik olduğunu söyleyen Karabulut, "Bu cinayet ülkenin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. Bu ülkede katiller cezasız kalıyor. Katiller cezalandırılmadığı sürece cinayetler devam edecek" dedi.

Ardından konuşan DEM Parti İzmir Milletvekili Burcu Gül Çubuk da, Poyraz ve benzeri davalarda hiçbir zaman gerçek suçluların açığa çıkarılmadığını belirtti. Çubuk, "Yoldaşlarımızın gerçek katilleri, önümüze bir tetikçi atılarak gizlendi. Bizden bekledikleri unutmamız, vazgeçmemiz, sinmemiz. Ama Deniz'in mezarının başında bir kere daha söz veriyoruz, Türkiye ve Kurdistan'da hiçbir canlıya yaşam hakkı tanımayanlar karşısında biat etmeyeceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. 

Barış Annesi Şükriye Tunç ise "Deniz ile başımız dik. Deniz kabrinde rahat uyu, hepimiz senin mücadelenin arkasındayız" dedi.

Kafelere saldırıda mahkeme kararını verdi Kafelere saldırıda mahkeme kararını verdi

Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz da Barış Anneleri'nin mücadelesi önünde saygıyla eğildiğini ifade etti. Deniz'in sadece kendi kızı değil, halkların kızı olduğunu söyleyen Poyraz, "Seni vahşice katlettiler. İlk gün ağlamadım ama bugün ağlıyorum. Çünkü seni çok özledim" şeklinde konuştu.

Poyraz’ın babası Abdüllillah Poyraz ise "Yaşadığımız sürece onların mücadelesinde yürüyeceğiz. Yaşadığımız sürece Deniz kalbimizde yaşayacak" diye konuştu.

Kitle, mezarlıkta yapılan anmanın ardından Konak İskeleye geçti. Burada Deniz Poyraz anısına denize karanfiller atıldı.  

Editör: Haber Merkezi