Türkiye devrimci hareketin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de idam edilmesinin üzerinden 51 yıl geçti. Devrimci önderlerden Deniz Gezmiş'in Ankara'nın Yenişehir ilçesinde bulunan Karşıyaka Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma etkinliği düzenlendi. Sosyalist gençlik örgütleri, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyelerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile çok sayıda kişi anmaya katıldı.

Sol örgütler, anmaya kortej halinde katıldı. “Denizlerin yolundayız”, “Geleceğimiz için yarın değil şimdi, yalnız değil hep beraber” ve “Denizlere sözümüz sosyalist bir dünya” pankartlarının taşındığı kortejde, sık sık “Denizlere sözümüz devrim olacak”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları atıldı.

Anmada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Adaletsizce yargılandılar, insafsızca idam edildiler. Faşist cuntanın yöneticileri Deniz'lerin, Yusuf'ların, Hüseyin'lerin fikriyatını ve mücadelesini de bedelleri ile birlikte yok edebileceğini zannettiler. 'Üç Fidan' diyoruz bu yoldaşlarımıza, devrimci mücadelenin bu değerli öncülerine. 'Üç Fidan'ın' dallarını kırdılar belki ama kökleri bu toprakların çok derinlerindedir, bu ülkenin dört bir yanındadır. O kökler devrimci mücadelede, demokrasi mücadelesinde, savaşa karşı barış mücadelesinde, bağımsızlık mücadelesinde boy verdi, büyümeye devam ediyor. Onun için 12 Eylül faşist cuntasın zihniyeti bugün AKP-MHP iktidarında, belki ittifakında yaşıyor" diye konutşu

Sancar, şöyle devam etti: "Deniz'lerin, Yusuf'ların, Hüseyin'lerin, onlarla birlikte mücadele eden diğer devrimci önderlerin; İbrahim'lerin, Mazlum'ların mirasıyla bu düzene karşı mücadelemizi yürütüyoruz. AKP-MHP 12 Eylül’ün faşist zihniyetini devam ettirmek istiyor ama karşılarında halkların birlikteliği ve bütün devrim ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi var. Bizler buraya yas için değil, mücadeleyi başarıya ulaştırmak sözü için toplanıyoruz. Onların değerlerini ve hedeflerini başarıya ulaştırma sözü vermek için buradayız. Yas değil, mücadeleyi büyütme sözünü daha güçlü tekrarlandığı bir gündür 6 Mayıs. Evet, dostlar seçimlerde bu mücadelenin bir parçasıdır. AKP ittifakını halkların birlikteliği demokratların ortak mücadelesi ile yeneceğiz ve bize bırakılan bu mirası bizden sonrakilere daha büyümüş ve güzelleşmiş olarak devredeceğiz. Sizlere sözümüz budur sevgili Deniz, Yusuf, Hüseyin ve sizlerle birlikte mücadele eden bütün diğer devrim öncüleri. Evet, bitmedi sürüyor, sürecek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek devam edecek. Bunu da başaracağız, hep birlikte başaracağız.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz