Maraş merkezli depremlerde 50 binden fazla kişinin sebep olan binaları inşa eden, inşasında sorumluluğu olan kişi veya kişilerin etkin bir şekilde yargılanmamasına karşı Adalet Nöbetleri başlıyor. Depremde yakınlarının kaybeden ailelerin oluşturduğu Adalet Pesinde Aileleri Platformu’nun “Adalette enkaz altında kalmasın” şiarı ile yaptığı çağrıya karşılık olarak yarın 81 ilde bulunan adliye binalarının önünde Adalet Nöbeti tutulacak. Kaybettikleri yakınları için adalet mücadelesi veren aileler “Deprem davaları için bulunduğumuz şehirdeki adliyelere, adalet nöbetine çağırıyoruz” diyerek eylemlerini kamuoyuna duyurdu.

Diyarbakır Barosu avukatına gözaltı Diyarbakır Barosu avukatına gözaltı

Platformun açıklaması  

Platformun internet sitesinde yayınlanan açıklamada şunlar yer aldı: “6 Şubat ve sonrasında 35 binden fazla bina yıkıldı ve 300 bine yakını ağır hasar aldı, 1.5 milyon insan evsiz kaldı, en az 50 bin kişi hayatını kaybetti. Enkazdakileri kurtarmayı düşünürken enkazların dışındakiler bile ölüme terk edildi. Yemek yoktu, su yoktu, çadır yoktu. Telefon çekmiyordu, çaresiz sadece bekledik. Yasımızı tutamadık; ölenlerimizin mezarlarının bulunmasını bekledik, daha kayıplarımızı bulamazken enkazları kaldırmaya geldiler, gerekli numunelerin alınması için enkazların başında bekledik. Bilirkişi raporlarını bekledik. Adliyede savcılar yoktu, savcıları bekledik, evraklar kayboldu, bulunmasını bekledik. Canlarımızı yitirdik şüpheliler aramızda gezerken acımızın hesabını sormayı bekledik, dosyalarda tutuklu dahi yoktu, tutuklanmalarını bekledik. Depremin üzerinden 11 ay geçti biz hala adalet bekliyoruz, mücadelemiz bitmedi, bu kez sizleri adalet için yanımıza bekliyoruz. Çağrımıza sessiz kalma, depremi unutma.”

Barolar nöbet tutacak

Platformun çağrısına karşı birçok ilde baro ve insan hakları dernekleri, yarın bulundukları illerde adliye binalarında nöbet tutacaklarını sanal medya hesaplarından duyurdu. 

Kaynak: MA