Alevi inancına uymayan faaliyetleriyle uzun zamandır tepkilerin odağında yer alan Tunceli Cemevi genel kurulu yapıldı.

Tartışmalı geçen genel kurulda, derneğe usulsüz 27 üye kaydedildiğine dair itiraz kabul edilmedi. Ali Ekber Yurt, 1 oy farkla yeniden başkan seçildi.

Dersim halkının taleplerine ve Alevi inancına uymayan uygulamalarıyla uzun zamandır eleştirilerin, tepkilerin odağında olan Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği’ne bağlı Tunceli Cemevi, yeni yönetim kurulu ve başkanını belirlemek için olağan genel kurulunu yaptı.

İki liste yarıştı

Cemevi binasında yapılan Genel Kurula yoğun bir katılım dikkati çekerken, başkanlık için iki liste yarıştı.

Yaklaşık 16 yıldır cemevinin bağlı olduğu Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı olarak görev yapan Ali Ekber Yurt’un, AKP’den Dersim Belediye Başkanlığı için aday adayı olması tartışmalara sebep olmuştu.

Ali Ekber Yurt yönetiminin keyfi tutumlarına karşı, Kureyşan Ocağı pirlerinden Ali Önal, Tunceli Cemevi’nin artık Hakk’a ve halka hizmet vasıflarını yitirdiğini, sadece ‘cenaze kaldırma evi’ konumuna geldiğini ve cemevine tepki olarak Dersim halkının artık ‘hayır’ yemeklerini bile restoranlarda vermeye başladığını belirterek, bu durumu değiştirmek üzere adaylığını açıklamıştı.

Diyarbakır’da TCDD-Belediye sorumsuzluğu! Kaçak ölüm yolu hala kullanımda Diyarbakır’da TCDD-Belediye sorumsuzluğu! Kaçak ölüm yolu hala kullanımda

Dersim Cemevi Kongre Tartismalar

‘Usulsüz 27 üye kaydedildi’

Divan seçiminin ardından aday ve taraftarların karşılıklı birbirlerini suçlamalarıyla başlayan genel kurulda yoğun tartışmaların yaşanması nedeniyle uzun süre seçime geçilemedi.

Başkan adayı Ali Önal, mevcut Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un son bir ay içinde yönetim kararı olmadan 27 kişiyi üye yapmasına tepki göstererek, bunun hile olduğunu ve yapılacak seçime gölge düşürdüğünü belirtti. Önal, yeni yapılan üyelerin kaydının silinmesi önerisinin genel kurulda oylanmasını talep etti ancak bu talebi kabul edilmedi.

Tartışmaların büyümesi üzerine polis çağrıldı

Bunun üzerine karşılıklı tartışmalar ve itiş kakışlar yaşandı. Salondaki üye ve misafirlerin bir kısmı, mevcut cemevi yönetiminin toplumdan uzaklaştığını, ihtiyaçlara cevap vermediğini, üye olmak için dernek yönetimine defalarca başvurmalarına rağmen bu taleplerin reddedildiğini belirttiler.

Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ise yeni üye kayıtlarının usule uygun olduğunu iddia etti. Yurt’un, derneğe yeni üye kaydının yönetim kurulunun keyfiyetinde olduğunu belirtmesi tartışmaların büyümesine neden olurken, Alevilerle Ali Ekber Yurt arasında gerginlik yaşandı.

Dersimde Kongre Cemevi

Tartışmanın büyümesi üzerine polis devreye girdi, gerginlik son buldu.

Yurt yeniden başkan seçildi

Ali Ekber Yurt ve Yönetim Kurulu üyesi Ali Önal’ın sunduğu listelerin oylanmasına geçildi. Oylamanın açık yapılmasını isteyen Yurt’a karşı, Ali Önal’ın kapalı oylamada ısrar etmesi sonucu kapalı oylama yapıldı.

Oy kullanma hakkı olan 147 üyeden 99’u oy kullandı. Yapılan oylama sonucunda Ali Ekber Yurt 50, Ali Önal ise 49 oy aldı. Yurt, 1 oy farkla yeniden başkan seçildi.

Kaynak: PİRHA