SUR AJANS- Yerel seçimler 31 Mart’ta yapılacak. Dersim İttifakı, Dersim Belediyesi Eş Başkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Dersim İttifakı, Dersim Belediyesi Eş Başkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, projelerini  anlattı.

Diyarbakır’da muhtardan MHP’li başkana tepki: Ayıptır ya Diyarbakır’da muhtardan MHP’li başkana tepki: Ayıptır ya

‘Belediyenin tabelasını dersim olarak değiştireceğiz’

Belediye başkanı olduklarında ilk olarak belediyenin tabelasını Dersim Belediyesi olarak değiştireceklerini söyleyen Birsen Orhan, “Dersim’deki göç sorunu bugün açığa çıkan bir sorun değil. Dersim’e yönelik yıllardır uygulanan bir göç ettirme politikası uygulanıyor. Bizler kentimizi ve topraklarımızı terk etmemeliyiz. Bizim bu konu üzerine politikalar üretmemiz lazım. Dersim’deki ekonomik sorunların önüne geçebiliriz. Dersimli iş insanlarıyla görüşerek, kentte istihdam alanları oluşturarak ekonomik sıkıntıları hafifletebiliriz. Biz bu soruna ilişkin konunun uzmanlarıyla görüşerek bu konuda çözüm arayışları üreteceğiz. Ancak Dersim’i terk etmeyelim ve hep beraber kentimizi yeniden inşa edelim” diye belirtti.

Alevi hafıza belleği oluşturacağız’

Dersim’in Alevi inancına sahip bir kent olduğunu belirten Orhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halkımız inancını hayatının her alanında yaşatmak istediği bir inancı ve kültürü var. İnancımıza yönelik saldırılar var. Biz yapacağımız çalışmalar içerisinde kültür merkezi açmak var ve burada Alevi hafıza belleği oluşturmak istiyoruz. Çünkü Dersim birçok değerin ayak izlerinin olduğu bir kent o yüzden inancımızı yaşatmak bizim sorumluluğumuz. Kuracağımız kültür merkezi içerisinde dil çalışmalarımız olacak, mahallelerde dil kreşleri açılacak, Gazik’te yapılacak cemevi ile Dersim’in kendi öz inancıyla buluştuğu bir cemevi yapacağız.”

‘Kayyumun 2.5 yıllık pratiğinin halka açılmasını bekliyorduk’

2019 yılında belediyede görev alanların kayyum dönemiyle ilgili sadece rakamsal anlamda borç açıklaması yaptığını ve  halka özeleştiri verilmesi gerektiğini kaydeden Cevdet Konak, “2019 yılında belediyede görev alan arkadaşlarımız kayyum dönemiyle ilgili rakamsal anlamda bir borç açıklaması yaptılar. Ama biz şunu bekliyorduk kayyumun 2,5 yıllık sürecindeki pratiklerinin halka açılmasıydı. Biz göreve geldiğimizde bu süreci yeniden halkımıza açacağız. Bizim dostlarımıza çağrımız şudur sokakta yaptığımız çalışmalarda eleştiriler var. 5 yıllık süreçte yapılanların genel değerlendirilmesini yaparak yapılan doğru çalışmaları halka iyi aktarmakta eksik kalınan durumlarla da devrimci bir tutumla halka öz eleştiri vermek gerekiyor” dedi.

Konak: Halka özeleştiri vermek gerekiyor

Cevdet Konak, belediyenin borcunun 2023’te ikiye katlanarak 183 milyon TL’ye yükselmesini eleştirerek, “Dersim Belediyesi’ni 2019 yılında 68 milyon borç ile almışlardı ancak mart ayında 250 milyonun üzerinde borcun olacağını düşünüyoruz. Belediyeler proje üretir ve borçlanırlar. Şuanda belediyenin borçlarına baktığımızda SSK, Emekli Sandığı, TEDAŞ ve piyasaya olan borçlardır. Tabloyu değerlendirdiğimizde belediye bütçesinin kaldıramayacağı bir oranda personel alımı yapılmış. İşimiz çok kolay olmayacak ama biz bu zorluklarla mücadele etmek için varız” ifadelerini kullandı.

‘Asimilasyona cevap olacak çalışmalar yürüteceğiz’

Alevi inancını yürütenlerle ortak planlamalar yapacaklarını belirten Konak, “İnancımız üzerindeki asimilasyon ve saldırılara karşı cevap olacak şekilde çalışmalar yürüteceğiz. Hep beraber bütün kutsallarımıza sahip çıkacağız. Belediyenin asıl görevlerinden biride o kentin kimliği, inancı, kültürü ve tarihsel değerleri üzerine çalışmalar yürütmesidir. Biz ana dillerimiz üzerine çok dilli çalışmayı esas alan bir paradigmayla çalışmalar yürüteceğiz. Birlikte çalışacağımız Dersim İttifakı’nın olduğu bütün yerel yönetimlerle beraber dil konusundaki çalışmayı daha da büyüteceğiz. Biz göreve geldiğimizde deprem uzmanlarıyla ve dersimdeki bütün dinamiklerle birlikte depreme ilişkin çalışmaları hızlandıracağız. Belediye olarak kentteki demokratik kitle örgütleriyle birlikte hareket edeceğiz. Biz kayyumun bütün saldırılarına karşı cevap olacak güçteyiz. Halkı esas alan bir yerel yönetim paradigmasıyla çalışmalarımızı yürüteceğiz” diye konuştu.

Kaynak: PİRHA