Dersim'de birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün içerisinde yer aldığı Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı. Kentteki siyasi parti ve örgütler, kutlama öncesi Sanat Sokağı'nda bir araya geldi. Binlerce işçi, kutlamanın yapılacağı Seyit Rıza Meydanı'nı doldurdu. Yürüyüşün ardından program, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. 

Gülistan Doku'nun akıbeti soruldu

Dersim Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim Sen Şube Sekreteri Raife Yılmaz, tüm emekçilere güvencesiz bir yaşamın dayatıldığını söyledi. İşçilere dönük hak ihlallerine değinen Yılmaz, ekonomik kriz nedeniyle yurt dışına beyin göçü yaşandığını kaydetti. Yılmaz, "Bu düzen değiştirilmelidir" dedi. Sahneden "Gülistan Doku nerede?" diye sorulması üzerine kitleden "jin, jiyan, azadî" sloganı yükseldi. 

Ardından DİSK temsilcileri ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, kitleyi selamladı. Maçoğlu, sınıf mücadelesinde verilen bedellere işaret ederek, "Sınıf mücadelesini büyütmek için bir arada durmak zorundayız. Türkiye'nin bütün illerinde 1 Mayıs meydanalarını dolduranlara selam olsun. Mücadeleyi büyüterek, direne direne kazanarak, 'yaşasın sosyalizm' diyorum" ifadelerini kullandı.

Öztürk: Halk iktidarın biletini kesti

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, tarihi bir seçime doğru gittiklerine işaret ederek, "Bizler için bu seçim iki parti ya da ittifaklar arasında değil. Faşizme karşı, Kürt düşmanlığına karşı, sosyalistler için bir seçime gidiyoruz. Bizim için bu seçimleri tarihi kılan budur. İki ittifak kurulmuş; Cumhur İttifakı'nın, Kurdistan'da gençler ve kadınlara yönelik uygulamadığı kirli politika kalmadı. Ancak 'Emekçilere diz çöktüreceğiz, Kürtlere diz çöktüreceğiz' diye hazırlık yapanların planlarını mücadeleyle boşa çıkarıldı. Gençlerimiz için kadınlar için sandığa gideceğiz. Dersim'i, Kürdistan'ı yok sayan anlayışa karşı sandığa gideceğiz. 14 Mayıs'ta halkımız, dönüşü olmayacak şekilde iktidarın biletini kesti. Tayyip Erdoğan zihniyetinde kurtulacağız. Bundan dolayı 1 oy Kılıçdaroğlu'na, bir oy Yeşil Sol Parti'ye diyeceğiz" şeklinde konuştu. 

Bu sırada alandan "Dersim faşizme mezar olacak" sloganı yükseldi. Öztürk, şöyle devam etti: "Dersim direnişin kalesidir. Biz haklıyız. Davamızda ve direnişimizde haklıyız. Bu haklılıktan dolayı diyoruz ki kazanacağız, mutlaka kazanacağız." 

Uçar: Kurucu özne olacağız

Öztürk'ün konuşmasının ardından Çiğdem Kılıçgün Uçar, büyük bir coşkuyla sahneye çıktı. Uçar, Kirmançki lehçesiyle kitleyi selamladı. Uçar, "işçileri aç eve gönderen, çocuklarının yüzüne bakamayacak bir hale gelen anne-baba yaratan bir iktidarla" karşı karşıya olduklarını söyledi. Uçar, AKP'nin "doğru zaman, doğru adam" beyannamesine işaret ederek,"Utanmadan doğru zaman diyorlar. Biz bu zamanı doğru zaman yapacağız. Bize reva görülen hayatı değiştirerek, doğru zamanı inşa edeceğiz. Tek adam rejimini yıkarak, kadınların mücadelesini sokakta olduğu gibi yaşamın her alanında büyüterek doğru zaman yapacağız. Kutuplaştırıcı siyasete karşı demokratik siyaseti büyüteceğiz ve doğru zaman yapacağız. Cumhuriyetin ikinci yüz yılında kurucu özne olacağız" diye kaydetti. 

'Dersim iktidarı göndermeye hazır'

Dersim'in tüm değerlerinin saldırı altında olduğuna dikkati çeken Uçar’n "Onların şiddeti hiç bitmedi ama Dersim'in de direnişi hiç bitmedi. Bugün bir aradaysak, bir parti adında siyasetteysek, Türkiye siyasetini demokratikleştirmek için bu kadar iddialıysa bu emek sizin emeğinizdir. Önemli bir kritik seçime gidiyoruz. Bu seçim, yüz yılın muhasebesi. Kimseyi ötekileştirmekten bahsetmiyoruz. Ortak yaşamın mümkün olduğunu gösterebileceğimiz bir yaşam kurmak istiyoruz. Tek adam rejimi gitmeye hazır değil. Ancak biz Dersim'de onları göndermeye çok hazırız" ifadelerini kullandı.  

'Birlikte değiştireceğiz'

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın tek adam rejimine karşı bir ittifak olduğunu vurgulayan Uçar, şunları söyledi: "Mücadeleyle demokratik bir Türkiye'yi ve cumhuriyeti inşa etmeye geliyoruz. Biz bunları yaparken Saray'ın talimatıyla operasyonlar yapıyorlar. Biat etmeyen özgür basına, demokratik siyaset emekçilerine operasyon yapıyorlar. Bugün de yapacaklar, yarın da yapacaklar. Biz, onların bunları yapamayacağı bir yaşam kurmak istiyoruz. Kazanan bir siyasi parti olmayacak, kazanan sizler ve emekçiler olacaksınız. Bu mücadeleyi bugüne taşıyanlar kadınlardır. Bizim Gülistan Doku'ya sözümüz olsun; bu mücadele kazanacak, Gülistan'ın akıbetini bulamayan bu iktidar gidecek. Eşit yaşamı da birlikte kuracağız. Seçim kritik; bir oy tek aday rejimine karşı, faşist rejime kaybettirmek için. Bu oyu Kılıçdaroğlu'na veriyoruz. Bir oyu da üretenlerin ve emekçilerin yöneten olması için Yeşil Sol Parti'ye veriyoruz. Birlikte değiştireceğiz." 

Diğer siyaseti parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de sahne alarak, 1 Mayıs'a dair mesajlarını paylaştı. Kutlamalar, müzik dinletisiyle son buldu. (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz