Dersim’de Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (FEDAŞ) işçilerinin, düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlattığı eylem 58’inci gününde devam ediyor. FEDAŞ yetkililerinin işçilerin taleplerine kulaklarını tıkaması nedeniyle Dersim’de şehir merkezinde, ilçelerde ve köylerde yaşayan yurttaşların mağduriyeti de sürüyor.

Dersim merkeze bağlı Körtan (Meşeyolu) köyünde 3 gündür elektriğin olmamasına isyan eden köylüler, bugün FEDAŞ’a gelerek sorunlarının çözülmesi için FEDAŞ yetkilileriyle görüştü.

‘Bize elektrik de vermek zorundasınız’

Gazeteci Sadık Topaloğlu’na tutuklama Gazeteci Sadık Topaloğlu’na tutuklama

‘3 gündür elektriğimiz yok, mağdur durumdayız’ diyen Hüseyin Dönek, “Aldığımız ürünler dolapta çürümeye başladı. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz, elektriğimiz olmadığı için kimseyle iletişim kuramıyoruz. AKSA müdürü bize ‘işçiler grev yaptığı için elektriğiniz’ yok dedi. Biz de işçilere haklarını vermelerini söyledik. Nasıl ki bize fatura kesiyorsanız bize elektrik de vermek zorundasınız” diye belirtti.

Mağdur durumda olduklarını ifade eden Hasan Tanrıkut, “Yaşam hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı gibi enerji de insanlar için bir haktır. FEDAŞ yetkililerine, Tunceli Valiliği’ne ve Enerji Bakanlığı’na sesleniyorum köylülerin mağduriyeti bir an önce çözülsün. Dışarıdan buraya kaçak işçi getirerek, işçileri işten çıkartarak bu iş çözülmez” dedi.

‘Faturayı neden köylüye çıkartıyorsunuz’

Dolaba koydukları kışlık ihtiyaçlarının çürüdüğünü belirten Dursun Arslandoğmuş ise, “Bizim sorunlarımız çözülsün, faturayı neden köylüye çıkartıyorsunuz” diye ifade etti.

Serpil Çağlar ise, kalp ve tansiyon hastası olduğunu dile getirerek, “Elektrik olmadığı için çocuklarımla iletişim kuramıyorum, beni çok merak ediyorlar. Bana bir şey olsa kimse benden haber alamaz. İşçilerin de hakkını versinler, iki aydır grev yapıyorlar” dedi.

‘Dünya ile bağımız kopmuş durumda’

Mağduruz, çocuklarımıza ulaşamıyoruz. 3 gündür elektrik olmadığı için çocuklarına ulaşamadığını söyleyen Gayal Aydın da,”Köylüler olarak yetkililerle görüştük ama kimse yardımcı olmuyor. Bizim mağduriyetimizi gidersinler, işçilerin haklarını da versinler. En sonunda bozulan eşyalarımızı buraya dökeceğiz” diye belirtti.

‘Merkez ve ilçeler ışıl ışıl ama köylüler mağdur’

Körtan köyü muhtarı Dursun Tanrıkut ise şunları söyledi: “3 gündür elektrik olmaması nedeniyle köyümüz dünya ile bağını koparmış durumda. Hiç kimseye ulaşamıyoruz. Köyde yangın çıksa, birisi kalp krizi geçirse kimseye ulaşma şansımız yok çünkü elektrik olmaması nedeniyle telefonlarımız kapalı. Merkez ve ilçeler ışıl ışıl ama köylüler mağdur ediliyor. Kışlık erzaklarımız çürüdü ne zaman sorunumuzun çözüleceği de belli değil.” (Kaynak: PİRHA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz