Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’nın en uzun ve en hızlı tren hattı olacak Darüsselam-Mwanza Demiryolu inşaatı projesinde çalışan işçiler, hakları olan ücreti alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. Projede çalışan Binden fazla işçi, seslerini duyurmak için bağlı çalıştıkları Yapı Merkezi Holding’in Üsküdar’daki merkezi önünde toplandı.

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol Sendikası (Dev Yapı İş) üyesi olan işçiler eylemleri sırasında ellerinde "Tüm haklarımızı alana kadar direneceğiz", "Yapı Merkezi'nden tüm haklarımızı alacağız" pankartları taşıdı. İşçiler eylemleri sırasında sık sık "İnşaat işçileri köle değiliz", "Bu daha başlangıç direnişe devam", "Direne direne kazanacağız", "İnşaat işçisi yalnız değildir" sloganları attı.

Şirket binası önünde işçiler adına konuşan Dev Yapı İş Genel Sekreteri Nihat Demir, uzun süredir haklarını talep çalışanlara ücretlerinin verileceği sözü verildiğini ancak yerine getirilmediğini söyledi.  

Haklarını alamayan işçilerin ekonomik zorluk çektiğini belirten Demir, “Yapı Merkezi çok büyük projelere imza atan bir firma. Ancak işçi arkadaşlarımız mağdur edilmekte. Biz alın terimizi dökerek, çocuklarımızı geçindirmeye çalışıyoruz. Orada bir emek verdik. Bilsinler ki inşaat işçileri hiçbir zaman yalnız değildir” diyerek, sendika olarak ne olursa olsun işçilerin yanında oldukların ifade etti.

Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor Kayyımla mahkemelik oldu, evinden çıkarılmak isteniyor

Yetkililerle görüşüldü

Protesto eyleminin ilerleyen dakikalarında işçilerin kendi aralarında belirledikleri bazı arkadaşları ve sendika temsilcileri, binaya girerek holding yetkilileriyle görüştü.

Maaşların yatırılacağı sözü verildi

Yapılan görüşmede maaşların cuma gününe kadar yatırılacağı söylendi. Bu söz üzerine eylemlerini sonlandıran işçiler, verilen sözün tutulmaması halinde eylemlerini sürdüreceklerini dile getirerek bina önünden ayrıldı.

Kaynak: MA