İzmir’de gözaltına alınan 15 kişinin işlemleri sürüyor İzmir’de gözaltına alınan 15 kişinin işlemleri sürüyor

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Ekim 2022'de tutuklanan ve 16 Mayıs 2023 tarihinde tahliye edilen Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Diren Yurtsever, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Zemo Ağgöz ve Deniz Nazlım ile JINNEWS muhabiri Öznur Değer hakkında verilen hapis cezaların tepki amacıyla yazılı açıklama yaptı.

“Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar devam ediyor. Ankara’da yargılanan gazetecilere mesleki faaliyetlerinden kaynaklı ağır cezalar verildi” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Diren Yurtsever, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Zemo Ağgöz Deniz Nazlım ve Öznur Değer 6 yıl 3'er ay hapis cezası verildi, diğer gazeteciler ise beraat etti.

İktidar bir kez daha yargı eliyle gazetecileri susturmaya çalıştığını gösterdi. Özelde de Kürt gazeteciler mesleklerini yapamaz hale getirilmek isteniyor. Aksi halde uydurma tanık ifadeleri ve yaptıkları haberler gerekçesiyle hazırlanan bir davadan gazetecileri “örgüt üyesi” diye tanımlamak mümkün değildir. Bu davadaki kararla bizlere Kürt sorunundaki çözümsüzlük hali ve tecridi işleyen ve bunu gündeme getiren gazetecilerin cezalandırılacağı mesajı verilmektedir.

Hakikatin üstünün örtülmeye çalışıldığı bu karara karşı gazeteciliğin yargılanamayacağını bir kez daha belirtiyoruz. 30 yılı aşkın süredir bombalamalara, katletme ve tutuklamalara karşı gerçeği yazmaktan bir an olsun vazgeçmeyen Kürt gazeteciler olarak bu karar karşısında da geri adım atmayacağız. Gerçekleri her koşulda yazmaya devam edeceğiz. Tüm gazeteci ve meslek örgütlerini de gazeteciliği kriminalize eden bu yargı kararlarına karşı duruş sergilemeye çağırıyoruz. Hep birlikte gazeteciliğin onurunu koruyalım, birlikte mücadele edelim.”

Editör: Haber Merkezi