SUR AJANS- DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Şube Başkanlığı, Dicle Üniversitesi çalışanlarının sorunlarını dile getirmek için Üniversite Hastanesi önünde çalışanlarla beraber bir araya gelerek sorularını dile getirdi.

Dicle Universitesi Isciler

Taşeron statüsünde çalıştırılıyoruz’

Konuşmasına artık yeter diye başlayan DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ümit Umdu, taşeron işçilerin kadroya alınma şartlarını belirleyen 696 sayılı KHK 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla kamuda taşeron işçi olarak çalışırken daimi kamu işçisi statüsüne geçen işçilerin halen taşeron statüsünde çalıştırıldıklarına vurgu yaptı.

Çalışanların bu konuyla ilgili birçok sorunu olduğunu belirten DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ümit Umdu, şunları söyledi:

“Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan arkadaşlarımızın daha önce 2400 çalışanı varken zorunlu emeklilik işten ayrılma ve benzeri gibi nedenlerden şu anda 1600 çalışanı bulunmakta. Azalan 800 çalışana rağmen kurumun iş yükü bu arkadaşlarımız üzerinde.

Buna rağmen hala taşeron zihniyeti ile arkadaşlarımız çalıştırılıyor. Bunu kabul etmiyoruz. İş barışını bozan güçlü dayatım, 3’lü vardiya nöbet sistemi dayatılıyor ve bunun zemini yok, temeli yok tamamıyla fazla mesai ücreti ödenmemesi için iş yükünün üstüne çıkarılmamızı istiyorlar.”

‘Daha çok radikal kararlar alacağız’

Personellerin kendi alanları dışında çalıştırılarak iş yükünün artırıldığına vurgu yapan Umdu, “Hastanede meydana gelen yığılmaların çalışan personellerden kaynaklandığı gibi algı yaratılarak, vatandaşlara hedef olarak gösteriliyoruz. Bizler bunu kabul etmiyoruz. Bu anlamda bugünkü yaptığımız bilgilendirme tamamıyla bir taleptir. Bunun devamında daha çok radikal kararlar alacağız. Bizlerin bu kurumun asıl çalışanları olduğumuzu herkesin bilmesini Türkiye'nin dört bir yanında hükümetin 696 KHK'lılara dayattığı sistemi kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

TALEPLER

Umdu, daha sonra çalışanların taleplerini şöyle sıraladı:

-İnsanca yaşayabileceğimiz bir sistemin olması çalışma saatinin 45’ten 40 saate indirilmesi.

-Tayin Becayis hakkının verilmesini

-İş yükünün azaltılması.

-Üçlü vardiya sisteminin mevcut çalışan sayısıyla olamayacağı

-Yıllardır çalışan Temizlik kolunda çalışanların 6 gün ve 3 vardiyalı getirmelerine son verilmesine onların da iş barışı sağlanması adına ikili vardiya ve beş gün getirilmeleri

-Geriye dönük 5 yıllık gece vardiyasina bağlı haklarımızın hesaplanıp ödenmesi.

-Lojman ve otoparklardan çalışanların da sınıf ayırımı yapılmadan faydalanması.

-Yıllık izinlerle ilgili sorunların giderilmesi.

-4 D li Hemşire arkadaşlarımızın da mağduriyetlerinin giderilmesi

-Kurum dışına gönderilen bazı personellerin kurum ihtiyacından geri çekilmesini

-Personel eksikliğinin giderilmesi.

Diyarbakır Sur'da iğne atsanız yere düşmüyor Diyarbakır Sur'da iğne atsanız yere düşmüyor

-Çalışanların ulaşım sorununun giderilmesini

-Birinci dereceden yakınlarına ücretsiz ve randevusuz öncelik verilmesini talep ediyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz