Elaldı, uygulanması halinde söz konusu paketin konut piyasasını rahatlatacağını söyledi.

Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneği DİMDER Başkanı Aziz Elaldı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan kentsel dönüşüme yönelik destek paketini değerlendirdi.

Açıklanan paketi olumlayan Elaldı, paketin uygulanması halinde konut üreticilerinin de konut edinmek isteyenlerin de elini rahatlatacağını belirterek, “Söz konusu paketi olumlu buluyoruz. Ancak uygulanabilmesi önemli. Mesela 0.99 faiz oranların hala kimse kullanamıyor. Paket hayata geçirilebilirse gayet olumludur. Piyasada müteahhitleri de konut edinmek isteyenleri de gayet rahatlatır. Yüzde 49’unu devlet karşılıyor, bu gayet olumudur.” dedi.  

-Açıklanan pakette konut üreticileri için 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vadeli finansman sağlanacak.

-Vade, konut kredileri için 10 yıl, işyeri kredileri için 7 yıl olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, finansman paketi kapsamında kişi başı kredi üst limiti 600 bin liradan 1 milyon 250 bin TL'ye çıkarıldı. Finansman maliyetinin 840 baz puana kadar kısmını Hazine karşılayacak.

12 ay ödemesiz kredi

Finansman paketi ile 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL'ye kadar finansman imkanı sunulacak. Bu kapsamda 50 milyar TL kefalet limiti kullanıma açıldı.

Merkez Bankası faizi yüzde 8,5'de sabit tuttu Merkez Bankası faizi yüzde 8,5'de sabit tuttu

5 farklı kredi paketi

Paket kapsamında riskli yapıların malikleri için güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi verilecek.

Güçlendirme kredisi 320 bin TL, konut yapım kredisi 1 milyon 250 bin TL, konut edinme kredisi 1 milyon 250 bin TL, işyeri yapım kredisi 800 bin TL, işyeri edinme kredisi 350 bin TL limitli olacak.

Kredilerde yüzde 1,49 faiz/kar payı üzerinden farklı oranlarda destek sağlanacak. Güçlendirme kredisinde hak sahibi için faiz yüzde 0,99, devlet katkısı yüzde 0,50 olacak.

Konut yapım kredisinde ilk konut için hak sahibinin ödeyeceği faiz yüzde 0.79, devlet katkısı yüzde 0,70 olacak. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon TL'ye kadar yüzde 0,89 hak sahibi ödeyecek, yüzde 0,60 devlet katkısı olacak.

Devletten faiz katkısı

Konut edindirme kredisinde hak sahibinin faizi yüzde 0,79, devlet katkısı yüzde 0,79 olacak.

İşyeri yapım kredisinde hak sahibi için faiz yüzde 1,09, devlet katkısı yüzde 0,40 olacak.

İşyeri edinme kredisinde yüzde 1,09 hak sahibi, yüzde 0,40'lık kısmı devlet ödeyecek.

Konut üreticileri için kredi paketi

Yüklenici firma ve konut üreticileri için verilecek kredi 12 ayı ödemesiz toplam 48 ay vadeli olacak. Kredide KOBİ'ler için azami kredi tutarı 100 milyon TL, KOBİ dışı için 250 milyon TL olacak.

Tazmin üst limiti yüzde 9 olacak kredide kefalet oranı KOBİ'ler için yüzde 90, KOBİ dışı için yüzde 85 olacak.

Başvurular ne zaman?

Kentsel dönüşüm finansman paketine başvurular gelecek hafta kamu bankalarıyla başlayacak. Daha sonra özel bankaların da sisteme katılımı bekleniyor.