Diyarbakır’daki Fiskaya Seyir Terası ücretsiz oldu Diyarbakır’daki Fiskaya Seyir Terası ücretsiz oldu

SUR AJANS- İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ardından bir Taksim açıklaması da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (DİSK) geldi. Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Taksim Meydanı’nın işçilere yasaklanmasına karşı verdiği ihlal kararını hatırlatan DİSK, 1 Mayıs için çağrı yaptı.

1 Mayıs’ın hafızası

DİSK’in resmi X hesabında yapılan paylaşımda AYM’nin kararından, "...idarenin yasaklama ve dolayısıyla müdahale gerekçelerinden biri, İstanbul'da yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri alanları içinde Taksim Meydanı'nın yer almamasıdır. Ancak toplantı ve gösteri yürüyüşünün düzenlenmesindeki hedeflenen amaçlara ulaşabilmesi için mekânın önemi gözetildiğinde mekân seçme serbestîsinin kategorik olarak yasaklanması Anayasa bakımından kabul edilemez bulunmuştur” ifadelerine yer verildi.

Paylaşımın devamında ise, "Kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı'nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için orada bulunma hakkı vardır. 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı ile özdeşleşmesi nedeniyle anılan mekânın sınırlanması, aktarılmak istenen düşüncenin de sınırlanmasına neden olmaktadır" diye belirtti.

Ali Yerlikaya açıklaması

AYM’nin Taksim’e ilişkin verdiği ihlal kararına rağmen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Valiliğin yasak kararının arkasında durarak; 1 Mayıs’ta Taksim’de bir araya gelinmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Editör: Haber Merkezi