Diyarbakır Bağlar Belediyesi, sıvı yağ stokladıkları gerekçesiyle zincir marketlere baskın düzenlediklerini duyurdu. Belediyeye bağlı zabıta ekipleri, raflarda bulunmayan ürünlerin depoda olduğunu aktardı.

Diyarbakır Bağlar Belediye'sine bağlı zabıta ekipleri, zincir marketlerinin aralarında olduğu bir çok iş yerine sıvı yağ stokladıkları gerekçesiyle baskın düzenledi. Zabıta ekipleri, baskın yapılan marketlerin raflarında olmayan ürünlerin depoda olduğunu söyledi.

diyarbakır bağlar yağ denetim Bağlar'da zincir marketlerin deposunda yağ stoku

Yasal işlem başlatıldı

Marketlerin raflarında yer almayan yağ ürünlerinin depoda olduğunu belirten zabıta ekipleri, söz konusu marketler hakkında yasal işlem yapıldığı bilgisini paylaştı.

diyarbakır yağ denetimi Bağlar zabıta ekiplerinden yağ denetimi

‘Denetimlere devam edeceğiz’

Marketlere yapılan baskına ilişkin açıklama yapan Bağlar Belediyesi Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “Stokçuluk ve fırsatçılık hem suçtur, hem de gayri ahlakidir. Denetimlerimiz gece gündüz demeden devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Yağ krizinin nedeni nedir?

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Türkiye’nin ham yağ ithalatını büyük oranda durdurdu. Uzmanlar, enerji fiyatlarına gelen peş peşe zamlar, kurdaki dalgalanma ve artan girdi maliyetlerine eklenen ithalat sorunu, Türkiye’deki marketlerde yaklaşık 2 aylık yağ stokunun kaldığını söylüyor.

Karadeniz’de savaş nedeniyle ayçiçek yağı ihracatında düşüş olacağına dair kaygılara işaret eden uzmanlar, küresel talebi karşılamayan arz sonundan dolayı bitkisel yağ fiyatlarındaki artışın süreceğini belirtiyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, Şubatta en fazla artış, aylık yüzde 8,5’lik artışla bitkisel yağ fiyatların oldu. Bu oran yıllık bazda ise yüzde 36,8 arttı. FAO’nun bu endeksi yağ fiyatlarının Şubat ayında da rekorunu koruduğunu gösteriyor.