SUR AJANS- Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ile ailesinin kişisel verilerini ve fotoğraflarını sanal medyada paylaşarak, ölümle tehdit eden Fatih Haral’ın yargılandığı davanın duruşması görüldü. Haral, Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmadı. Eren de duruşmaya katılmazken, avukatı Mehdi Özdemir duruşmada hazır bulundu.

Tehditleri ‘eleştiri’ diye savundu

Sanık Haral'ın celse arasında talimatla alınan ifadesi dosyaya konuldu. Haral, paylaşım yaptığı 3 hesabın kendisine ait olduğunu ve paylaşımların da kendisi tarafından yapıldığını kabul etti. Haral, tehditlerini “eleştiriydi" şeklinde savundu. Haral, “Müştekinin Diyarbakır Baro Başkanı olması ve bazı terör örgütlerinin bazı baro başkanlarını koruyor olduğu düşüncesinde olduğum için bu şekilde paylaşım yapmış bulundum. Benim amacım eleştiriydi, suç işleme kastım yoktur" diye savunma verdi.

Iğdırspor Play Off’ta avantajlı viraj aldı Iğdırspor Play Off’ta avantajlı viraj aldı

Haral’ın avukatı Berfin Dolak, Yargıtay içtihatlarına atıfta bulunarak, müvekkilinin eylemini “ağır eleştiri” olarak niteledi.  

Eren’in avukatı Mehdi Özdemir, sanığın “sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret etmekten” 3 aydan 2 yıla, “basit tehditten” 6 aydan 2 yıla kadar değişen hapis cezası yargılandığına işaret etti. Özdemir, diğer paylaşımlarının ise dava dosyasına eklenmediği ve bu paylaşımlardan dolayı iddianame düzenlenmediğini hatırlattı. Sanığın müvekkilinin ve ailesinin kişisel verilerini izinsiz paylaştığına dikkati çeken Özdemir, dosyanın suç mahiyetine “kişisel verilerin izinsiz paylaşımı”na dair değerlendirme yapılmasını istedi.

Talebi reddeden mahkeme, Haral’a ait telefonun incelenmesine yönelik raporun gelmesinin beklemesine karar verdi.

Duruşma 25 Ekim’e ertelendi.

Kaynak: MA