Önceki gün akşam saatlerinde çıkan ve Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında 17 köyü etkisi altına alan yangında şuana kadar 6 kişi öldü. Yangında 10’u ağır toplamda 40’ı aşkın kişi de yaralandı.

Öte taraftan 10 dönümlük alanı etkilediği belirtilen yangında yüzlerce hayvanın yaralandığı ve onlarca hayvanın da telef olduğu bilgisi paylaşıldı.

Yangına dair resmi makamlarca yapılan açıklamalarda, yangının nedeni ‘anız-ot yakma’ olarak aktarıldı. Ancak yangının olduğu köydeki yurttaşlar ise yangının asıl nedenin elektrik direklerinin olduğu ve ilgili direklerin yenilenmesi için de daha önce başvuru yaptıklarını söylüyor.

Diyarbakır Barosu ise gündemde olan iddialar ve müdahalenin geciktiği açıklamaları üzerine Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Barosu’nun suç duyurusuna dair yazılı açıklaması şöyle:

“Diyarbakır ve Mardin'de meydana gelen yangınlarda şu ana kadar yapılan resmi açıklamalara göre 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 29 vatandaşımız ise yaralanmıştır.

Meteorolojiden 4 il için sarı kodlu uyarı Meteorolojiden 4 il için sarı kodlu uyarı

Yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Yangının çıkış sebebi ve müdahalede geç kalındığı iddialarına ilişkin etkin bir soruşturma faaliyeti yürütülmesi amacıyla 'Birden Fazla İnsanın Ölümüne ve Yaralanmasına Sebebiyet Verme' (TCK md. 82/1-c), 'Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Düşürülmesi' (TCK md. 170) 'Görevi Kasten Kötüye Kullanma' (TCK md. 170) suçları kapsamında Çınar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Diyarbakır Barosu olarak soruşturmanın takipçisi olacağız.”

Diyarbakır Barosu suç duyurusunun gerekçesindeki delileri ise şöyle açıkladı, “Görüntü kayıtlarını, itfaiye ekiplerince tutulan tutanaklar, tapu kayıtları, ilgili kurum tarafından yürütülen tahkikat evrakları ve diğer tespiti yapılacak deliller”

Suç duyurusu dosyasına delilleri ekleyen Diyarbakır Barosu, soruşturma sonucuna göre ihlali bulunan bütün kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yargılanması için mücadele edecek.

Editör: Haber Merkezi