AKP’nin Diyarbakır adayının ikinci kez kafası karıştı AKP’nin Diyarbakır adayının ikinci kez kafası karıştı

Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Komisyonu, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı'nın Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine bağlı Yeni Mezopotamya Mahallesi'ndeki 141 ve 142 parsel sayılı taşınmazları kapsayan imar planı değişliği işleminin iptali için Diyarbakır 4’üncü İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

Diyarbakir Barosu Logo

Başvuruda, "Park Alanı" ve "Resmi Kurum Alanı" olarak planlanan alanların "Ticari Alana" dönüştürüldüğüne işaret edilerek, değişikliğinin hukuka aykırı olduğu belirtildi. Başvuruda, söz konusu alanların "Ticari Alana" dönüştürülmesinde kamu yararı bulunmadığı kaydedildi. Ayrıca değişikliğin kentsel yerleşim alanında çarpıklığa neden olacağı, bölgede park alanının azaltıldığı, planın yapımında çevre ve şehircilik ilkelerine riayet edilmediği belirtildi.

Bilirkişi: Şehircilik ilkelerine aykırı

Mahkeme, değişiklik işleminde "hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmadığı" belirterek, değişikliği oy birliğiyle reddetti. Kararda, bilirkişi raporuna da yer verildi. Bilirkişi raporunda, yeşil alanın azaltılmasıyla kamu yararının oluşmadığına işaret edilerek, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca onaylanan imar plan değişikliğinin; plan bütünlüğü açısından 3194 sayılı imar kanununa, Mekansal planlar yapım yönetmeliği ve kamu yararı ve hizmet gereklerine, planlama ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı kanaatine varılmıştır" tespitine yer verildi.

Mahkeme, imar planı değişikliğine dair işlemde "hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmadığını" belirterek, değişiklik işlemini oy birliği ile reddetti.

'Hukuka aykırılıklarla mücadeleye devam’

Başvuruyu yapan Amed Barosu Çevre ve Kent Komisyonu üyesi Hebun Baygın, kararı değerlendirdi. Baygın, 141 ve 142 parsellerinin şehrin ana merkezinde yer aldığını, yeni değişiklikte yeteri kadar park/yeşil alan ve sosyal donatı alanı yer almadığını ifade etti. Baygın, "Sosyal donatı ve park alanı, modern şehirlerde yaşanılabilir bir kent inşasının vazgeçilmezidir. Baromuz bu alanda özellikle sosyal yaşamı yakından etkileyecek hukuka aykırılıklar ile mücadele etmeye devam edecektir" dedi.  

Kaynak: MA