Diyarbakır merkezli soruşturma kapsamında ifade veren 5 avukattan Şerzan Yelboğa, tutuklanırken, Yelboğa ile birlikte tutuklanan avukat sayısı 4’e çıktı.

Diyarbakır Barosu, Av. Şerzan Yelboğa’nın tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada savunma üzerindeki yargı tehdidine dikkat çekildi.

‘Meslektaşlarımızın tutukluluk süreçlerini bir an önce sonlandırın’

Diyarbakır Barosu’nun “Hukuksuz Bir Şekilde Tutukladığınız Meslektaşlarımızı Derhal Serbest Bırakın” başlıklı açıklamasında, “24.04.2023 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında meslektaşımız Av. Şerzan YELBOĞA, kendi isteğiyle ifade vermek üzere bugün geldiği Diyarbakır adliyesinde ' mesleki faaliyetleri ' ve ' kaçma şüphesi ' gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır. Avukatlar, demokratik bir toplumda hak arama özgürlüğünün ve hukuk devletinin başta gelen güvencesidir. Avukatlık mesleğinin tam bir serbesti içinde icra edilemediği, avukatların kitlesel tutuklamalar ile ceza soruşturmalarına maruz kaldığı ve sindirilmeye çalışıldığı bir toplumda hiç kimsenin güvenliğinden söz edilemez. Diyarbakır Barosu ve üyeleri, darbe dönemlerinin ve olağanüstü hallerin baskıcı uygulamalarına, soruşturma ile tutuklamalarına boyun eğmemiştir. Elbette bugün de hukuksuz uygulamalara, yargı tehditlerine, avukatlara ve onların mesleki faaliyetlerine yönelik baskıcı uygulamalara karşı duracağız. Meslektaşlarımızın keyfi ve hukuksuz şekilde temel hakları ihlal edilerek devam eden tutukluluk süreçlerini bir an önce sonlandırın” ifadelerine yer verildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz