SUR AJANS- Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’a uygulanan üst aramasına ilişkin Diyarbakır Barosu yazılı açıklama yaptı.

'Kötü muamele yasağı ihlal edilmekte'

Diyarbakır Barosu sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, “Baromuz üyesi ve HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, Edirne Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda onur kırıcı üst araması dayatılmaya başlanmıştır.

Hukukun, bir baskı ve sindirme aracı olarak kullanılması ile birlikte hapishaneler maalesef  işkence alanlarına dönüşmüştür. Sayın Demirtaş’a yönelik başlatılan onur kırıcı,  yersiz ve amacını aşacak şekildeki arama işlemiyle kötü muamele yasağı ihlal edilmektedir.

Diyarbakır Barosu olarak, Adalet Bakanlığından temel hakları ihlal edici ve onur kırıcı bu arama işleminin derhal sonlandırılmasını beklediğimizi ve süreci yakinen takip edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” denildi.

'Avukat görüşlerine çıkmayacak'

Demirtaş Savunma Grubu imzasıyla yapılan ise açıklama şöyle:

AYM 'tek tip elbise' için kararını verdi AYM 'tek tip elbise' için kararını verdi

“Seçimlere çok az bir zaman diliminin kaldığı şu günlerde, Edirne Cezaevinde Sayın Selahattin Demirtaş'a onur kırıcı üst araması dayatılmaya başlanmıştır.

Adalet Bakanlığının talimatıyla, bugünden itibaren, Sayın Demirtaş'ın görüş için odadan her çıkış ve girişinde, kameraların önünde ayakkabılarını çıkarması dayatılmaktadır.

Sayın Demirtaş, bu uygulamayı onur kırıcı bir zorbalık olarak tanımladığını ve asla kabul etmeyeceğini belirterek bundan böyle aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmayacağını ifade etmektedir.

Konuyla ilgili, DEM Parti Genel Merkezi de acilen bilgilendirilmiştir. Parti yetkilileri, Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bu onur kırıcı dayatmadan derhal vazgeçilmesini isteyecektir.”

Editör: Haber Merkezi