Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Düzova köyü 6 gündür elektriksiz. Köy muhtarı yaşanan durumdan dolayı istifa dilekçesini kaymakamlığa verdi.

Kamuoyunda geniş yer alan Düzova köyünü bugün YSP heyeti ziyaret etti. Köylüleri dinleyen heyet konuyu Meclis'e taşıyacaklarını bildirdi. 

Diyarbakır Barosu da köylüler ile iletişime geçti ve yaşanan duruma dair bilgi aldı. 

Düzova'da yaşanan duruma dair yazılı açıklama yapan Diyarbakır Barosu, elektriğin yaşam hakkıyla ilintili olduğuna vurgu yaptı. 

"Yetkilileri bu hukuksuz uygulamaya derhal son vermeye davet ediyoruz" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Düzova (Qerhêta) köyüne 10.08.2023 tarihinden itibaren elektrik verilmediği yönündeki haberler kamuoyuna yansımıştır. 

Konuya ilişkin bilgi edinmek için köy sakinleriyle iletişime geçilmiştir. Köyde ikamet edenler, DEDAŞ yetkililerinin köyde sulama yapan ve borçlarını ödememiş kişileri gerekçe göstererek köye elektrik taşıyan direkleri söküp götürdüklerini, bu uygulamayla düzenli borcunu ödeyen köy sakinlerinin de elektriksiz bırakılarak cezalandırıldığını, elektrik kesintisi ile birlikte gündelik hayatın durma noktasına geldiğini, şimdiden büyük maddi zararların oluştuğu ve sağlık sorunlarının baş gösterdiğini ifade etmişlerdir.

Mevsimsel koşullar dikkate alındığında elektrik kesintisinin devamı halinde köyde yaşayan başta insanlar olmak üzere tüm canlılar üzerinde telafisi güç zararlara sebebiyet verecektir. 

Yetkilileri bu hukuksuz uygulamaya derhal son vermeye davet ediyoruz. 

Elektrik enerjisi, insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olup; yaşamsal özelliğe sahip elektriği üreten ve dağıtan kuruluşların temel görevinin de bu enerjiyi kesintisiz ve kaliteli bir şekilde tüketiciye ulaştırmak olduğunu yetkililere bir kez daha hatırlatıyoruz."

Editör: Arif Bulut