Diyarbakır Barosu Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeninde yaşanan göçük sonucu 9 işçinin toprak altında kalmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Diyarbakir Barosu Logo

“İnsan yaşamına ve doğaya saygı gösterin” başlıklı Diyarbakır Barosu açıklaması şöyle:

“Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan maden sahasında meydana gelen toprak kayması sonucu ilk resmi açıklamalara göre 9 işçimiz göçük altında kalmıştır.

Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti Diyarbakır’da 5 yılda 200’den fazla petrol arama faaliyeti

Yaşanan göçük, işlenmiş toprağın Fırat Nehri'ne karışması durumunda, milyonlarca insanı etkileyecek boyutta bir çevre felaketi tehdidini de doğurmuştur. Daha önce defalarca olası felaketlere dikkat çekilmiş ve madendeki çalışmaların sona erdirilmesi talep edilmiştir. Ancak bu itirazlara ve tehlikelere yönelik uyarılara her zaman olduğu gibi ilgililer kayıtsız kalmıştır.

Diyarbakır Barosu olarak; göçük altında kalan işçilerin bir an önce kurtarılmasını temenni ediyor, olayın bir çevre felaketine dönüşmemesi için gerekli önlemlerin alınmasını ve başlatılan soruşturmanın titizlikle yürütülerek sorumluların tespit edilmesini bekliyoruz.”

Ne olmuştu?

Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 2010 yılı Aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde toprak kayması meydana geldi.

Madeni işleten Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz