Dersim’de pişirilen aşure pay edildi Dersim’de pişirilen aşure pay edildi

SUR AJANS- Diyarbakır Barosu Mülteci Hakları Komisyonu, Kayseri’de Suriyeli mültecilere dönük saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

‘Toplumun tüm kesimlerini sağduyulu davranmaya davet ediyoruz’

Diyarbakır Barosu’nun “Mültecilere yönelik şiddet eylemlerine son verilmelidir!” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Başta Kayseri olmak üzere ülke genelinde başlayan ve devam eden yabancılara yönelik saldırıları büyük bir endişe ile takip etmekteyiz. İktidarı, yaşanan şiddet olaylarına ve nefret söylemlerine yönelik derhal önleyici tedbirleri almaya, yargı makamlarını da saldırıları gerçekleştirenlere karşı hızlı ve etkin bir adli süreç başlatmaya davet ediyoruz.

Mültecilerin yaşadıkları mahallelerde kendilerine yönelik kalabalık gruplar tarafından linç girişimleri olmakta, saldırılarda konutlarına, araçlarına ve iş yerlerine zarar verilmektedir. Kamuoyuna yansıyan görüntülerde suç teşkil eden eylemlere yönelik yeterli önlemlerin alınmadığı görülmektedir.

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan, güvenli bir ortamda yaşamak için Türkiye'ye sığınan insanlara münferit adli vakaların gerekçe gösterilerek gerçekleştirilen saldırıların ülkede yaygın yabancı karşıtı söylemlerden bağımsız olmadığını hatırlatmak isteriz.

Diyarbakır Barosu Mülteci Hakları Komisyonu olarak, ağır insan hakları ihlaline konu saldırılarına karşı yetkilileri önlem almaya ve toplumun tüm kesimlerini sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.”

Editör: Haber Merkezi