Kayıp yakınları eylemi 764’üncü haftasında: Geçmişle yüzleşilmeli Kayıp yakınları eylemi 764’üncü haftasında: Geçmişle yüzleşilmeli

Diyarbakır Barosu, gazeteci Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada gazeteci Yanardağın “ivedilikle serbest bırakılması” çağrısı yapıldı.

‘Merdan Yanardağ ivedilikle serbest bırakılmalıdır’

Diyarbakır Barosu’nun ‘Özgür basın çoğulcu bir toplumun olmazsa olmazıdır!’ başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Gazeteci Merdan Yanardağ bir TV programındaki "Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin hukukta hiçbir yeri yok. Kaldırılması lazım" şeklindeki değerlendirmeleri nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ve sevk edildiği sorgu hakimliğince "Suçu ve Suçluyu Övme" suçundan tutuklanmıştır. Türkiye'de ifade özgürlüğü giderek artan düzeyde ve sürekli bir saldırıyla karşı karşıya kalmaktadır. Gazeteciler düzenli olarak tehdit ediliyor, gözaltına alınıyor ve tutuklanıyorsa; toplumun geleceği de ülkenin demokrasisi de tehlike altındadır demektir. Anayasa'nın 26. maddesi, düşünce ve düşünceleri yayma özgürlüğünü güvence altına almaktadır. Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 19. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi ifade özgürlüğü hakkını; yani herkesin her türlü haber ve görüşü araştırma, alma ve verme hakkını düzenlemektedir. Basın, özellikle de haber aktarma, kamusal meselelere dair yorumda bulunma ve kamuoyunu bilgilendirme yoluyla bireylerin bu hakkı kullanmalarına olanak sağlamada temel bir rol oynamaktadır. Düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında yer alan açıklamalardan ötürü, mesleğinin gereğini yerine getirdiği için tutuklanan Merdan Yanardağ hakkındaki suçlamalar düşürülmeli ve ivedilikle serbest bırakılmalıdır.”