Önceki Genel Seçimlerde 300 avukatla sahada olan Diyarbakır Barosu ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), bugün yapılan yerel seçimler kapsamında da 160 avukatla sahada adil bir seçim süreci mesai harcıyor.

Diyarbakır Barosu’nun Adli Yardım Binası’nda kurulan Seçim Koordinasyon Merkezi’nde mesai harcayan avukatlar, gelen ihbarları değerlendiriyor ve sahada olan meslektaşlarına müdahale etmeleri için bilgi aktarıyor.

Koordinasyon merkezinde bulunan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, Sur Ajans’a konuştu.

‘17 ilçede seçim sürecini takip ediyoruz’

17 ilçede 160 avukat ile sahada oldukları bilgisini aktaran Özdemir, “Diyarbakır kent merkezi ile birlikte toplam 17 ilçede, görevlendirdiğimiz 160 avukatla birlikte yaşanabilecek usulsüzlüklerin önüne geçmek adına hukuki süreçleri takip ediyoruz. Yurttaşların demokratik, adil ve herhangi bir tesir ile baskı altında kalmaksızın oy kullanmaları için gerekli çalışmaları yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağduyu çağrı

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Pınardüzü Mahallesi’nde silahlı saldırıda ölen 5 çocuk babası Emin Çelik’in ailesine başsağlığı dileklerinde bulunan Özdemir, yaşanan duruma dair şu ifadeleri kullandı.

“Bir yurttaşımızın yaşamını yitirmesini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Öncelikle yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Diyarbakır’da Kayıp yakınları eylemi 792’nci haftasında Diyarbakır’da Kayıp yakınları eylemi 792’nci haftasında

Seçim sürecinde yaşanan bu tarz hadiselerin önüne geçmek adına tüm yurttaşlarımızı sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.

Bugün yaşanan bir seçim süreci. Seçim sürecinde her bir yurttaşımızın özgür iradesiyle oy kullanmasının sağlanması gerekiyor.

Bizler de burada yurttaşların adil ve eşit bir ortamda oylarını kullanabilmeleri için gerekli çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz”

Olası bir usulsüzlük anında ne yapılmalı?

Seçim günün öncesi oluşturdukları koordinasyon merkezinin numarasını kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Özdemir, seçim günü olası hukuksuzluklara dair yurttaşlara kendilerine ulaşması için çağrıda bulundu.

“Yaşanabilecek usulsüzlükler karşısında oy kullanacak yurttaşlarımız, Diyarbakır Barosu’nun sosyal medya hesabında belirtilen telefon numarasını arayıp bizlere bilgi verebilir. Bizler de avukat arkadaşlarımıza iletilen sorunu aktaracağımızı bilmelerini istiyoruz”

Editör: Haber Merkezi