SUR AJANS- Diyarbakır Barosu taşıma seçmenlerle ilgili açıklama yaptı. Baronun sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır Barosu olarak 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi kapsamında seçim sonucunu önemli oranda etkileyebilecek *'geçici ikametgah'* veya *'kamu görevlilerine yönelik görevlendirme'* şeklindeki uygulamaların seçme ve seçilme hakkına aykırı olması nedeniyle 23.01.2024 tarihinde YSK’ya yazılı başvuru yapılmıştı.

YSK, seçim sonuçlarına doğrudan etki edecek somut olgulara rağmen yapılan başvuruyu 25.01 2024 tarihinde “Barolar dahil kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üyelerine yasalarda seçim iş ve işlemlerine ilişkin olarak herhangi bir görev ve yetki verilmediği” gerekçesiyle reddetmiştir.

Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum

Bugün, bölgede bir çok kent ve ilçede seçim güvenliği açısından “olağan olmayan sayıda kamu görevlisinin” yaşadıkları kentler dışında görevlendirilerek, taşıma yöntemi ile oy kullanma görüntüleri kamuoyuna yansımıştır.

Sonuçlara doğrudan etki edecek sayıda kişinin görevlendirme ile oy kullanmış olması; seçme ve seçilme hakkına müdahale niteliğindedir.”

Editör: Haber Merkezi