Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor

Diyarbakır Barosu, ili Koç Üniversitesi yurdunda bir öğrencinin Kürt ve Alevi kimliğinden ötürü ırkçı saldırıya maruz kalan öğrenci için açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul ili Koç Üniversitesi yurdunda bir öğrencinin Kürt ve Alevi kimliğinden ötürü ırkçı saldırıya maruz bırakıldığı kamuoyuna yansımıştır. 

Soruşturma kapsamında, faillerin ifade işlemleri tamamlandıktan sonra serbest bırakılmalarına karar verilmiştir. Üniversite yönetimi  ise olayın kamuoyuna yansıması üzerine ancak idari soruşturma başlatmıştır.

Kürt ve Alevi kimliği nedeniyle sıklıkla, nefret söylemine ve saldırılara maruz kalındığı görülmektedir. Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin kullanılması, nefret içerir ırkçı saldırılara zemin hazırlamaktadır.

Kürt ve Alevi kimliğine yönelik her türlü ırkçı ve ayrımcı saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen uygulamaları ve politikaları kınıyoruz!

Diyarbakır Barosu olarak; yargı mercilerince soruşturmanın etkin ve ivedi bir şekilde  yürütülerek faillerin cezalandırılmasını talep eder, hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Ne olmuştu?

TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi üniversite öğrencisi F.B., 2 öğrenci ile kaldığı Koç Üniversitesi‘nin yurdunda işkence gördü. Irkçı sözlerle saldırdıkları öğrencinin odadan ayrılmasını isteyen Hasan Ege K., F.B.’ye kemerle şiddet uyguladı, kızgın ütüyü yüzüne yapıştırmak istedi. Hasan Ege K.’nin yönlendirmesiyle Arda D. isimli odada kalan diğer kişi ise kesici aletle yüzünü ve karnını kesti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmaya göre dikkat çeken olay geçen 15 Kasım gecesi yaşandı. 21 yaşındaki F. B. geçen 19 Ekim günü, 3 öğrencinin kalabildiği yurt odasına yerleşti.

Yüzü ve karnı kanayan F. B., yurt binasının yangın alarmına basarak güvenliği çağırdı. Bir süre özel güvenliğin gelmesini bekleyen F. B., daha sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yaşanan işkenceye ilişkin daha sonra soruşturma başlatıldı.

Soruşturma dosyasına göre F. B.’ye yönelik ayrımcı ifadeler kullandığı anlaşılan Hasan Ege K. ifadesinde olayın kendisi dışında yaşandığını iddia etti.

Yayınevi sözleşmeyi feshetti

Bu arada İthaki Yayınları, oda arkadaşına ırkçı ifadeler kullanarak saldırdığı öne sürülen Hasan E. K. ile olan sözleşmesini feshettiğini duyurdu.

Koç Üniversitesi soruşturma başlattığını duyurdu

Koç Üniversitesi olayın sosyal medyada gündem olmasının ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bilime ve insanlığa hizmet etme hedefiyle kurulmuş akademik bir kurum olarak taviz veremeyeceğimiz ilkelerin başında şiddetin ve ayrımcılığın hiçbir türünün kabul edilemeyeceği yer almaktadır. Bu kapsamda, üniversitemizde yaşanan olayla ilgili derhal gerekli soruşturmalar başlatılmıştır ve konu ayrıca yargıya taşınmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz