Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, seçim sürecinde yaşanan provokasyonlara ilişkin açıklama yaptı.

‘Provokasyonlara karşı dikkatli olmalı ve sorumlu davranmalı’

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine kısa bir süre kalmışken; halkı korku ve paniğe sürüklemeye yönelik her türlü provokasyon, başta Kürt halkı olmak üzere tüm Türkiye halkları gösterecekleri sağduyulu tutumla boşa çıkarılmalıdır.

Seçimlerin; demokratik, adil ve güvenli bir ortamda tamamlanması için herkes provokasyonlara karşı dikkatli olmalı ve sorumlu davranmalıdır.

Kamu görevlileri ve kurumları ile siyasi partiler; kampanya döneminde insan haklarına ve temel özgürlüklere saygılı olmalı, seçim sürecine gölge düşürecek davranışlardan kaçınarak sürecin demokratik ve adil bir şekilde ilerlemesine katkı sunmalıdır.

Bu çerçevede seçim sürecinin güvenliği için tüm yetkilileri görevlerinin gereklerini yerine getirmeye davet ediyor; Siyasetçileri, birlikte yaşama kültürüne zarar verecek ve toplumsal sorunları derinleştirecek propaganda dilinden uzak durmaya özen göstermelerini bekliyoruz.

Seçimin bir demokratik tercih seçeneği olduğunu unutulmadan; yurttaşların, hiçbir ayrımcılığa uğramadan seçim günü güven içinde sandık başına giderek oylarını kullanmasının imkânları sağlanmalıdır.

Seçmen iradesinin tam manasıyla tecelli etmesi için oy kullanma işleminin sağlıklı gerçekleşmesinin yanı sıra oy sayım işlemlerinin ve sonuçların hiç bir şüpheye yer vermeyecek şekilde şeffaf yürütülmelidir. Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak bu sürecin sorumluluğunun farkında olarak oluşturduğumuz Seçim Gözlem Merkezi ile süreci yakından takip ettiğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Sağlıklı bir seçim süreci ile açığa çakacak seçmen iradesinin şimdiden kentimize, halklarımıza ve tüm ülkeye hayırlı olmasını diliyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz