Diyarbakır merkezli IŞİD’e yönelik 23 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda 92 kişiden 74’u şafak operasyonuyla gözaltına alındı.  
Alınan bilgilere göre, IŞİD’in eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilerek mensuplarının yakalanmasına yönelik Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, MİT, İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Dair Başkanlığı ile ortaklaşma yapıldı. 
Çalışmalarda IŞİD’in Türkiye’de “ahlak ve sünnet dergisi” adı altında yeni bir yapılanma içerisinde olduğu, bu yapılanmanın örgütün Şam vilayetine bağlı olarak Gürcistan, Azerbaycan, Irak, Mali, Sudan, Cezayir ve Libya ülkelerinde faaliyet gösterdiği belirlendi. 
Bahse konu yapılan ve Türkiye’de taban kazanma faaliyetleri kapsamında tebliğ davet çalışmaları yaptıkları, yapılan propaganda çalışmaları sırasında cihad grubu oluşturdukları, bahse konu grubun silah, askeri eğitimlerini Gürcistan’da aldıkları, silahlı eğitim alan mensupların çatışma bölgelerine gönderilerek faaliyette bulundukları tespit edildi. 
Suriye ve Gürcistan’da bulunan örgüt mensuplarına aktarılmak üzere finans desteği sağladıkları yönünde elde edilen bilgilere istinaden yapılan çalışmalarda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 92 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. 
Dosya kapsamında şüpheliler yakalanarak suç ve suç unsurlarına elde edilmesine yönelik arama yapılması için Diyarbakır merkezli 23 ilde 92 kişinin yakalanmasına, ahlak ve sünnet dergisinin Diyarbakır, Yalova, Muş ve Adana’da bulunan temsilciliklerinde arama yapılmasına yönelik 123 adreste bugün saat 05.30’da yapılan eş zamanlı operasyonda 74 kişi gözaltına alındı. 
Söz konusu operasyonlarda çok sayıda örgütsel materyal ve belge, çok sayıda silah ve bunlara ait mermi ele geçirildi. 
Gözaltına alınan kişilerin emniyet işlemleri devam ederken, çalışmalar sürüyor. (Kaynak: İHA)

Editör: İnanç Yildiz