SUR AJANS/ Diyarbakır’da Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde gerçekleştirilen 1 Mayıs için toplanan kitle, yürüyüş yaparak alana giriş yapmak istedi. Ancak polis, toplu yürüyüşe izin vermedi. Bu sırada çembere alınan emekçiler "Faşizme karşı omuz omuza", "Emekçiyiz haklıyız, kazanacağız" sloganları attı. Kısa süreli yapılan müzakere sonucunda alana girişler gerçekleşti. Slogan atılmasına izin verilmezken, kitlenin küçük gruplar halinde Dağkapı Meydanına girişine izin verildi.  

WhatsApp Image 2023-05-01 at 11.22.40

Öte yandan bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın kutlanacağı Dağkapı Meydanı zaferle sonuçlanan 2 işçi eylemine sahne olmuştu. Fırın işçileri ile İnşaat işçileri bu alanda "insanca yaşam için ücret" talebiyle eylem başlatmış ve bu eylemler işçilerin taleplerinin karşılanmasıyla sonuçlanmıştı.

WhatsApp Image 2023-05-01 at 14.34.00

Mitingde Amed Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamanın Kürtçesini Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Türkçesini DİSK Genel İş 2 Nolu Şube Eş Başkanı Becet Barut okudu. 

WhatsApp Image 2023-05-01 at 12.08.40

'Boş laflara karnımız yok'

Konuşmasına depremde yaşamını yitirenleri anarak başlayan Barut, rant politikaların yol açtığı yıkımların hesabını er ya da geç soracaklarını belirterek, “Her gün yaptıkları sahte açılış törenleriyle, doğalgaz aldatmacasıyla, savaş silahlarını sahneledikleri gösterileriyle bizlere depremin acısını unutturamazlar. Bizim boş laflara karnımız tok! Hiçbir hamasi nutuk kamusal hizmetlerin çöktüğü gerçeğini gizlemeye yetmez” dedi. 

WhatsApp Image 2023-05-01 at 12.08.41-2

'Ciddi bir gıda kriziyle karşı karşıyayız'

Zamlar ile alım gücündeki erimenin hayatın yaşanılmaz kıldığını söyleyen Barut, “Bereket fışkıran topraklarımızda tarım, çiftçilik, besicilik adım adım bitirildi. Sanayiden sonra tarımda da bu iktidar döneminde dış sermayeye bağımlı hale getirildik. Ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıyayız. Gerçekten de yiğidin kuru soğana muhtaç hale geldiği günlerden geçiyoruz” dedi.

'Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz'

Kendilerinden alınan vergilerin savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya harcandığını ifade eden Barut, “Kürt sorununda çözümsüzlük ve imha siyasetiyle kendi bekalarını garantiye almayı hedefliyorlar. Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar. Çıkarlarını korumak için karanlık odaklar, militarist yapılar hep olsun istiyorlar. Aynı amacı güdenler seçime giderken en faşizan, en gerici ittifak çatısı altında birleştiler. Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikalar, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır. Bunların bize reva gördüğü Kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlarıdır. Sabrımız tükendi. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz” dedi.

"Bu devran böyle gitmez"

Amed Emek ve Demokrasi Platformu adınaya yapılan ortak 1 Mayıs açıklamasının ardından sahneye çıkana SES Eş Genel Başkanı Gönül Adıbelli, Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı. 

"Bu meydanda ve ülkenin dört bir yanında bütün baskılara rağmen, coşkumuzla, umudumuzla ve heyecanımızla 1 Mayıs'ı kutluyoruz" diyen Adıbelli, tüm kesimlerin ve öteki tüm halkların taleplerinin 1 Mayıs alanlarına yansıdığına vurgu yaptı. 25 Nisan'da aralarında gazeteci, sanatçı, avukat, siyasetçi, sivil toplum aktivistlerinin de bulunduğu 150'yi aşkın kişinin gözaltına alınmasına değinen Adıbelli, "Bu devran böyle gitmez. Bu sistem böyle gitmez. Gün devranın döneceği gündür diyoruz" dedi. 

Son yıllarda hayat pahallığından dolayı toplumda bir kırılma yaşandığını belirten Adıbelli, depremden etkilenen bölgelere hizmet sağlanamadığı yönünde eleştirisini dile getirdi ve mücadele için 'birlik' olacaklarını söyledi.

"Toplumu açlıkla terbiye ediyorlar"

Adıbelli'den sonra söz alan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Dağkapı Meydanı'nda idam edilen Şeyh Said ile arkadaşlarını ve Taksim Meydanı'nda katledilen işçileri anarak konuşmasına başladı. 

"Nasıl ki Newroz mücadele ve direniş günü ise 1 Mayıs'ı da bu coğrafyada mücadele ve direniş günü yapacağız. Umuyoruz ki bu 1 Mayıs AKP ve MHP'siz son 1 Mayıs olsun" ifadelerini kullanan Ceylan sözlerini şöyle sürdürdü "Toplumu aç bırakmışlar, Açlıkla terbiye ediyorlar. Hergün baskılarla gözaltı yapıyorlar. O yüzden bu zülümlerden, bu yoksulluktan kurtulmamız için 14 Mayıs yakındır. 14 Mayıs büyük fırsatın günüdür. Onurlu bir barışı ezilen tüm halklara armağan edeceğiz"

Diyarbakır'daki 1 Mayıs Programı katılan emekçiler davul zurna eşliğinde halay çektiği halaylarla son buldu.