Diyarbakır’da son haftalarda dolu yağışlarıyla birlikte ekili alanların bir bölümü zarar görürken, bol yağış alan bölgelerde ise ekili alanlarda rekolte çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

Diyarbakır Sur’da arpa hasadı başlarken, kuru tarım alanlarında önceki yıllara göre yüksek verim elde ediliyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şirin Demir, kuru tarım alanlarında arpa hasadının başladığını, hafta sonu ise buğday hasadına başlayacaklarını belirtirken, verimin bu yıl çiftçiyi sevindirdiğine vurgu yaptı.

Rekolte yüksek

Arpa hasadında rekoltenin yüksek olduğunu ifade eden Demir, “Son yıllarda peş peşe yaşanan kuraklık çiftçinin belini bükmüştü. Bu yılki yağışlarla rekolte yine eski seviyelere ulaştı. Hatta bu yıl kuru alanlardaki verim geçmiş dönemlere kıyasla daha da yüksek diyebiliriz. Kuruda arpalarda 500-600 kiloya varan verim söz konusu. Sulu alanlarda bu 800 kiloya kadar çıkıyor. Çiftçi açısından bu sevindirici bir durum. Hafta sonu da buğday hasadına başlayacağız. Buğdayda da yüksek verim bekliyoruz” diye belirtti.

Çiftçi taban fiyattaki artışa sevinemeden buharlaştı

Açıklanan hububat taban fiyatlarına ilişkin olarak da konuşan Demir, “Taban fiyat ilk açıklandığında fena değildi ancak döviz kurundaki yükseliş ve girdi maliyelerinin daha da artması, verilen zammı gölgede bıraktı. Dövizdeki yükselişin etkisiyle artan girdi maliyetleri karşısında çiftçinin elindeki ürünün fiyatı eridi gitti. Yani, çiftçi taban fiyatlara gelen artışa sevinemeden buhar oldu.” İfadelerini kulandı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz