SUR AJANS - Diyarbakır’da iş bırakan fırın işçileri Dağkapı Meydanı’nda açıklama yaptı. İşçiler adına konuşan fırın işçisi Nihat Güneş, haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, Fırıncılar Odası Başkanı’na seslendi: “Hakkını aramak kahramanlıksa en yüce kahraman biziz.” diyarbakır Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda toplanan işçiler insanca yaşam ve çalışma ücreti taleplerini dile getirdi. Diyarbakır’da fırın işçileri düşük ücret ve sosyal haklar için iş bırakma eylemi yaptı. Dağkapı Meydanında toplanan işçiler ücretlerine zam, sigorta ve hafta sonu tatili taleplerini dile getirdi. Sigortasız çalıştırıldıklarını ifade eden işçiler insanca yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. diyarbakır nihat güneş  ‘Fırın çalışanları ve ustaların emeğinin karşılık bulmamasından ötürü iş bıraktık’ Diyarbakır’da iş bırakan fırın işçileri adına açıklamayı okuyan Nihat Güneş, şunları söyledi: Ekmeğe basmaktan imtina eden bir Millet ekmekçinin hakkının yenmesine göz yummaz. İlimizde bulunan bütün fırınlarca içinde bulunduğumuz çalışma şartlarının iyileştirilmesi için kanunlar çerçevesinde haklı savunmamızı yapmak ve sesimizin duyulması adına burada toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere fırın çalışanları olarak 14 saat yoğun bir iş temposuyla çalışmaktayız. Haftanın her günü sigortasız ve tatilsiz yaptığımız çalışmanın sonucu olarak gün sonunda aldığımız ücretin emeğimizin karşılığı olmadığına, geçim sıkıntısına, maddi sorunlara yol açtığını takdirlere sunmaktayız. Bu hususta işçiler olarak mağduriyetimizi yetkili makamlara beyan ediyoruz. Yurt genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, alım gücünün oldukça düşmesi; bunun karşılığında biz fırın çalışanları ve ustaların emeğinin karşılık bulmamasından ötürü fırın çalışanları olarak iş bıraktığımızı burada bulunan basın mensupları ve halk aracılığıyla duyurmaktayız. Fırın çalışanları lehine gerekli hassasiyetin gösterilip çalışma şartlarımızın iyileştirilmesini talep ve temenni ediyoruz.” Açıklamanın ardından Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı'nın önceki gün yaptığı açıklamayı okuyarak tepki gösteren işçiler, sorunlarının yıllardır çözümsüz bırakıldığını belirterek, Oda Başkanını istifaya çağırdı.

‘Eğer hakkımızı istediğimiz için kahraman isek, biz kahramanların en yücesiyiz’

Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Güngör’ün önceki gün yaptığı açıklamayı aktaran Güneş, “Kendileri şöyle bir açıklamada bulunmuş; ‘Birileri var, bu sektörde kriz yaratıp kendince kahraman olmak istiyor. Hiç boşuna heveslenmeyin, kimse size itibar etmez. Her iki tarafa da sesleniyorum. Emekçi çalışanlarımız da işverenler de herkes dürüstçe işini yapsın ki, kısa zamanda biz yasal çerçevede çözeriz. Sabırlı ve saygılı olunuz’. Bu kadar zamandır bu fırıncılar başkanı nerede? Biz emekçiler, hakkını arayan insanlar ne zamandan beri kahraman olarak lanse edildiler. Biz hakkımızı alamadığımız için, hakkımızı istiyoruz. Onların ise yaptığı açıklamaya bakın. Bunu söyleyen bir denek başkanı. Diyarbakır Fırıncılar Oda Başkanı. Buradan ona da sesleniyorum; eğer hakkımızı istediğimiz için kahraman isek, biz kahramanların en yücesiyiz. Hakkımızı alana dek eylemimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

‘İnsanca bir yaşam, adaletli bir gelir düzeyi istiyorum’

Yüksek Lisans mezunu bir fırın işçisi olduğunu ifade eden bir işçi ise şunları söyledi: “EYT’li değiliz, 3600 ek göstergeden faydalanmıyoruz. Lisans mezunuyum, fırında çalışıyorum. KPSS’ye girmiyorum. Eğer bugün ben bir fırında çalışıyorsam, bundan utanması gereken birçok insan var. Çok şey istemiyorum. İnsanca bir yaşam, adaletli bir gelir düzeyi, sigorta ve eve götürebileceğim bir ekmek, başka hiçbir şey istemiyorum.”    

Editör: Haber Merkezi